banner564

“Haberimiz yok”

UBP ve CTP Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nu 15 gün erteledi, TDP ile TKP Yeni Güçler bu karara itiraz etti

“Haberimiz yok”
banner598
Tuğçe Ülkü AYDIN 
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 4 Aralık Pazartesi ve 5 Aralık Salı günkü toplantılarının 11 Aralık’a ertelenerek, yasama ve denetim görevlerinin birlikte yapılmasına karar verdi.
Meclis Genel Kurulu’nda oy çokluğuyla onaylanan Danışma Kurulu kararına göre ayrıca, 11 Aralık’tan sonraki Genel Kurul toplantıları haftada bir gün yapılacak ve yasama ve denetim görevleri birlikte gerçekleştirilecek.
Cumhuriyet Meclisi dün saat 12.00’de Cumhuriyet Başkanı Sibel Siber başkanlığında toplanarak, Danışma Kurulu kararını oyladı.
Kararın oy çokluğuyla kabulünün ardından Genel Kurul’un dünkü birleşimi gruplar arası mutabakatla sona erdi.
Genel Kurul’da Cumhuriyet Meclisi Danışma Kurulu kararı, UBP Grup Başkan Vekili Dursun Oğuz tarafından okundu.  

Çeler: Hükümet bilgi vermeli
Karar oylamaya sunulmadan söz alan TDP Milletvekili Zeki Çeler, Danışma Kurulu kararından haberleri olmadığını belirterek, hükümet kanadı veya Meclis Başkanlığı’ndan bu konuda bilgi istedi.
Çeler, oturumların ertelenmemesi ve yasaların geçmesi gerektiği görüşünü dile getirerek, nisabın düşüp, kararın oylanamaması için salondan dışarı çıkacağını söyledi.

Çakıcı: Polis Yasası görüşülmeli
Bağımsız Milletvekili Mehmet Çakıcı da, Meclis’in yeter sayısı varken görüşmelere geçilmesi gerektiğini düşündüğünü belirterek, Polis Yasası’nın görüşülmesi gerektiğini kaydetti.
Meclis’in dünkü oturumunun devam edip ertelenmemesi gerektiğini ifade eden Çakıcı, Danışma Kurulu kararıyla ilgili bir bilgisi olmadığını söyledi.
Çakıcı, erteleme kararına oyunun ret olduğunu vurgulayarak, polislerle ilgili bekleyen yasanın bugün geçmesi gerektiğini vurguladı.
Çakıcı, emeklilik yaşının yükseltilmemesi konusundaki karşı duruşunu kararlılıkla devam ettirdiğini de kaydetti.
Mehmet Çakıcı konuşması ardından, Danışma Kurulu kararının oylanamaması için salondan çıktı.

Siber: Kararı gurup başkanları aldı
Meclis Başkanı Sibel Siber de, Danışma Kurulu’nun Meclisi İç Tüzüğü’ne göre milletvekili sayısına göre oluşturulduğunu, buna göre de şu anda Meclis’te UBP ve CTP’nin olmak üzere 2 grup bulunduğunu ve kararın da grup başkanlarıyla alındığını söyledi.
Siber, bunun için milletvekillerinin önceden bilgilendirilmesi gerekmediğini kaydetti.
Konuşmaların ardından yoklama yapıldı. Nisap olduğu belirlenince karar oylandı ve Danışma Kurulu kararı oy çokluğuyla kabul edildi.
Böylece Genel Kurul’un dünkü birleşimi gruplar arası mutabakatla sona erdi.
Önceki gün nisap sağlanamadığı için gündemi düne ertelenen Meclis’in dünkü toplantısının gündeminde polislere 25 yılda emeklilik hakkı verilmesini öngören tasarı ve öneri bulunuyordu.  Toplantıyı bazı polisler de izledi.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2017, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner473