banner564
banner556

Kıyamet koptu özür dilendi

Rum öğrenci heyeti Avrupa Parlamentosu’nda ‘yanlışlık sonucu’ İstiklal Marşı, Türk bayrağı ve KKTC fotoğraflarıyla karşılandı

Kıyamet koptu özür dilendi
 Güney Kıbrıs’taki iki liseden 30 kişilik Rum öğrenci heyetinin, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) İstiklal Marşı, Türk bayrağı ve KKTC’den fotoğraflarla karşılanması sert tepkilere yol açtı.
   Rum öğrenciler ve heyet başkanı kıyamet koparınca, AP yetkilileri özür dileyerek düzeltme yaptı.
   Alithia’nın “Kıbrıslı Öğrencilere Türk Marşı Çaldılar… Maksatsız Hata… AP’de Sekreterlik Memurundan Gaf” başlıklı haberine göre olay dün Strazburg’da düzenlenen “Euro Scholars” programı çerçevesinde gerçekleşti. 
   Rum öğrenciler, takdimleri sırasında İstiklal Marşı’nın çalınması, Türk bayrağı ve KKTC’den fotoğraflar gösterilmesine tepki gösterdi. “Vukuat” hakkında izahat talep eden öğrenciler, “doğru marş ve görüntüler eşliğinde yeniden takdim edilme” talebinde bulundu.
   Gazete “vukuatın” AP sekreterliğinin, Rum heyetin takdimi sırasında çalınacak marş ve gösterilecek fotoğrafları seçmesi için görevlendirdiği Fransız memurun “bilgisizliğinden” kaynaklandığını yazdı.
   Habere göre Fransız memur, Kıbrıs hakkında internet üzerinde yaptığı aramada KKTC fotoğraflarına ve İstiklal Marşı’na ulaştı ve bunları doğru kabul ederek takdim sırasında kullandı. Rum öğrencilerin şikayeti üzerine, bir hata yapıldığı, maksatlı olmadığı belirtilerek heyetten özür dilendi ve takdim “doğru marş ve fotoğraflarla” tekrarlandı.
   Gazete Rum öğrencilerin bu “vukuat” nedeniyle Avrupa Parlamentosu’nda “milli davayla ilgili uzun uzun konuşma fırsatı yakaladığına” dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2017, 12:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473