banner564
banner556

Maronitlerin dönüş hazırlığı

Maronit temsilcileri önümüzdeki hafta KKTC yetkilileriyle görüşecek

banner611
Maronitlerin dönüş hazırlığı
banner598
banner616
   Kuzeydeki köylerine geri dönüş konusundaki çalışmaların ilerlemesinden memnun kalan Maronist’lerin, önümüzdeki hafta bir hyeyet oluşturacağı ve bu heyetin KKTC yetkilileriyle görüşeceği bildirildi.
   Haravgi gazetesi, Marontilerin KKTC’deki köylerine geri dönüşü konusunda KKTC makamlarının çalışmalarını sürdürdüklerini, şaşkınlık içerisinde olan Rum hükümetinin ise tepki vermenin yollarını aradığını yazdı.
  Gazete, Maronitlerin KKTC’deki köylerine, özellikle de “Aya Marina” (Gürpınar) köyüne yeniden yerleşmeleri yönünde KKTC yetkililerinin uzun zamandan beridir çalışma başlatmalarına ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Mayıs ayında bu konuda bir açıklamasının olmasına karşın, Rum hükümetinin gelişmeleri ciddiye almadığını, şimdi ise şaşkınlık içinde önlem almaya çalıştığını belirtti.
Gazete, edindiği bilgilere dayandırarak, Marontilerin sürece dahil edilmesi amacıyla KKTC’de kurulan komitenin Maronitlerin temsilcileriyle görüşme yapmasının ve görüşmenin önümüzdeki hafta gerçekleşmesinin beklendiğini iddia etti.
Haberde, Maronitlerin, köylerine geri dönme konusunda henüz hiçbir bilgiye sahip olmadıkları, bunun da Marontiler arasında endişe yarattığı vurgulandı.

Üçüncü Viyana Anlaşması
Politis gazetesi konuya ilişkin haberinde, KKTC’de kurulan komitenin Maronitlerle temaslarda bulunmaya hazırlandığını, öte yandan geri dönüşün söz konusu olduğu köyün sadece “Aya Marina” (Gürpınar) olmadığını, “Kormakitis” (Koruçam), “Asomatos” (Özhan) ve “Karpasia” (Karpaşa) köylerinin de bu çerçevede yer aldıklarını yazdı.
Gazete ayrıca, Rum Hükümet Sözcüsü Vekili Viktoras Papadopulos’un konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “ilk önce söylenenlerin eyleme dökülüp dökülmeyeceğini görmeyi beklemeliyiz” şeklinde konuştuğunu aktardı.
Papadopulos, “Her halükarda bu eylemi gerçekleştirmek, Türkiye’nin Üçüncü Viyana Anlaşmasından doğan ve hiçbir zaman yerine getirmediği bir yükümlülüktü” iddiasında bulundu.
Papadopulos, “Türkiye’nin Karpaz göçmenleri ve diğer tüm göçmenler için aynı şeyi yapması gerektiğini” de öne sürdü.

Dilekçeler bekliyor
Öte yandan Alithia gazetesi, İnsani Konular ve Dış Rumlardan sorumlu Başkanlık Komiseri Fotis Fotiu’nun, Rum hükümetinin sadece Marontilerin değil Kıbrıslı Rumların da KKTC’deki eski köylerine yeniden yerleşme planının devam etmekte olduğunu söylediğini yazdı.
Habere göre Fotiu gazeteye yaptığı açıklamada, “yeniden yerleşme planının uzun yıllardır var olduğunu, son dönemde ise planda iyileştirmeler yapıldığını” belirterek Koruçam ve Karpaşa’ya 120 kişinin yeniden yerleştiğini, birçok başvurunun da incelenmeyi beklediğini söyledi.
Fotiu, Gürpınar ve Özhan köyleri için ise, yerleşim için gerekeli altyapıya sahip olmamasından ötürü herhangi bir yeniden yerleşme başvurusunun bulunmadığını öne sürerek “ Rizokarpaso” (Dipkarpaz) ve “Aya Triada” (Sipahi) köylerine yeniden yerleşmek isteyenlerden 30-40 kadar başvurunun da beklemede olduğunu vurguladı.
Foitu, KKTC’de yaşayan Maronitler ve Kıbrıslı Rumlar (mahsurlar) ile yeniden yerleşenler arasındaki farkın, “mahsurların mecburen KKTC kimliği almaları” olduğunu, yeniden yerleşenlerin ise “ziyaretçi olarak görüldüklerin ve her üç ayda bir kendilerinden Güney’e geçmelerinin istendiğini” de iddia etti.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2017, 11:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner474