banner564
banner556

Mitsotakis’e  tarihi cevap

Türkiye’nin garantörlüğünün modasının geçmediğine vurgu yapan Tatar, “Kıbrıs’ta bugün kan dökülmüyorsa bu Türkiye’nin garantisi sayesindedir” dedi

Mitsotakis’e  tarihi cevap

 Raif UZKAN

Başbakan Ersin Tatar dün İstanbul’a hareketinden önce, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis’in ilk yurt dışı ziyaretini yaptığı Güney Kıbrıs’taki söylemlerini değerlendirdi.
Tatar, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis’in Yunanistan’da iktidarlar değişse de Yunan politikacıların Kıbrıs’la ilgili hayalleri ve yanlış politikalarının değişmeyeceğinin bir kez daha gösterilmiş olduğunu söyledi. 
“Mitsotakis, ‘Yunanistan dış politikasının en üst stratejik talebi Türk işgaline son verilmesidir’ derken tarihi gerçekleri göz ardı ediyor” ifadelerini kullanan Tatar, “Kiryakos Mitsotakis, Türkiye’nin Yunanistan’ın 15 Temmuz 1974’te Kıbrıs’ı Helen yapmak üzere gerçekleştirdiği kanlı darbe üzerine Kıbrıs Türk Halkı’nın çağrısı üzerine, bizlerin can ve mal güvenliği için, garantörlük hakkını kullanarak Kıbrıs’a geldiğini inkara kalkışıyor ama boşuna gayret gösteriyor” dedi.
“Yunan Başbakanı ne kadar inkar etmeye, gerçekleri çarpıtmaya çalışırsa çalışsın, Türkiye, Kıbrıs’ın faşist Yunan Devleti’nin hegemonyasına girmesini engellemiş, Kıbrıs Türkü’nü katliamlardan korumuş, Yunanistan’a demokrasinin geri gelmesini sağlamıştır” diyen 
Tatar şöyle devam etti.

“Babası cunta idaresinden kaçtı”
“Mitsotakis unutmasın ki, Cunta idaresinden kaçan babası eski Yunan Başbakanlarından Konstantin Mitsotakis, Türkiye’nin Kıbrıs’a müdahalesinden sonra Cuntanın çökmesi sonucu Yunanistan’a dönebilmiştir.
Yunanistan’ın yeni Başbakanı’nın diğer bir iddiasına göre modası geçmiş garantiler kaldırılmadan Kıbrıs sorununun çözümünün manası yoktur.

“Türkiye’nin garantisi yegane güvencemizdir”
Kıbrıs Türk Halkının ezici çoğunluğu ise Mitsotakis’in aksine, ‘Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi bizim için yegane güvencedir. Biz bundan dışındaki bir sistem asla güvenmeyiz. Türkiye’nin garantörlüğünün modası geçmedi. Tam tersine bugün Kıbrıs’ta kan dökülmüyor ateş kes devam ediyorsa bu Türkiye’nin garantisi sayesindedir’ diyor.
Dolayısıyla, Yunanistan’ın Türkiye’yi Kıbrıs’tan çıkarma istemi art niyetli olduğu kadar Kıbrıs Türk halkının beklentileri ile asla örtüşmemektedir.
Bu arada, Türkiye’yi Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri nedeniyle tehdide kalkışan, gerekirse güç kullanabileceklerini ima eden, AB’yi yardıma çağıran Yunanistan ve Rum tarafı bilmelidir ki bizi ve Türkiye’yi Doğu Akdeniz’deki haklarımızı korumaktan uzak tutmaları da mümkün değildir.”

“Kuru gürültülere pabuç bırakmayacağız”
Başbakan Tatar, KKTC ve Türkiye’nin küçük Yunanistan ile Rum kesiminin kuru gürültülerine dün olduğu gibi, bugün de yarın da pabuç bırakmayacaklarını vurguladı. 

İstanbul’da temaslarda bulunacak
Öte yandan Başbakan Ersin Tatar “Kuzey Kıbrıs Tanıtım Etkinlikleri” için İstanbul’a gitti.
Eşi Sibel Tatar’la birlikte dün öğle saatlerinde Türk Hava Yolları’nın (THY) tarifeli uçağıyla Ada’dan ayrılan Tatar’ı Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan uğurladı.
Tatar, İstanbul’da, Türkiye’nin önde gelen turizm operatörlerinin yer alacağı resepsiyona katılacak, çeşitli basın-yayın kuruluşlarına röportaj verecek ve İstanbul’da yaşayan Kıbrıslı Türklerle bir araya gelecek.
Tatar ayrıca, Türkiye Jokey Kulübü’nün (TJK) düzenleyeceği 35. geleneksel KKTC Kupası Koşusuna da katılacak. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473