banner564
banner556

11 yıl sonra bir ilk

Fed faizleri 25 baz puan düşürerek yüzde 2.00-2.25 bandına çekti

11 yıl sonra bir ilk

 Amerikan Merkez Bankası (Fed) faiz kararını açıkladı. Fed faizleri 25 baz puan düşürerek yüzde 2.00-2.25 bandına çekti. Böylece Fed, 11 yıl sonra ilk kez faiz indirmiş oldu. Fed Başkanı Powell'ın yeni faiz indirimlerine ilişkin sinyal vermemesi dikkat çekti. Powell faiz indirimini küresel ekonomik büyümeyi desteklemek, ticaret savaşlarının etkisini azaltmak ve enflasyonu artırmak için yaptıklarını söyledi.

Amerikan Merkez Bankası 11 yıl aradan sonra faizleri ilk kez indirdi. Ülkede faizler yüzde 2.00-2.25 bandına çekildi. Fed gerektiğinde faizleri artırabileceği mesajını da verdi.
Fed faiz indirimine gerekçe olarak ülkede enflasyonun artmamasını ve küresel ekonomik durgunluğu işaret etti.
ABD Merkez Bankası(Fed), faiz oranlarını beklendiği gibi 10 yıl aranın ardından ilk kez faiz indirimine gitti ve faiz oranlarını 25 baz puan aşağı çekti.
FOMC toplantısı ardından yapılan açıklamaya göre, minimum faiz oranı yüzde 2,25’den yüzde 2,00’ye, maksimum faiz oranı yüzde 2,50’den yüzde 2,25’e çekildi.
Fed iskonto faiz oranını da aynı seviyede indirdi ve yüzde 3,00’ten yüzde 2,75’e getirdi. Bankaların Fed’de tuttuğu ekstra rezerv için uygulanan faiz oranı yüzed 2,35’den yüzde 2,10’a geldi. Fed’in faiz kararı 2’ye karşı 8 oyla alındı.

Trump’ı memnun etmeyecek
ABD Başkanı Donald Trump, Fed’den en az 50 puanlık bir faiz indirimi bekliyordu. Trump’ın bankanın bu kararına karşı sert bir açıklama yapması bekleniyor.
Fed Başkanı Jerome Powell faiz kararının ardından açıklamalarda bulunuyor. İşte Powell’ın açıklamalarının satırbaşları:
Küresel anlamda ekonomide zayıflamalar var. Amerikan halkının çıkarları için adımlar atıyoruz. Bilanço daraltılması sonlandırıldı. Bugünkü faiz indiriminin sonuçları olacaktır.
Küresel belirsizlik şirketlerin harcama yapmasında daha dikkatli olmasına neden oluyor.
Kısa vadede ABD’de enflasyonun düşüşü devam ediyor. Zaman içinde enflasyonun yüzde 2’ye gelmesini bekliyoruz.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473