banner564
banner556

Girne Kültür ve Sanat Günleri kapsamında “Esaretten Özgürlüğe” isimli tiyatro oyunu sahnelendi

Ayakta alkışlandı

Girne Kültür ve Sanat Günleri kapsamında “Esaretten Özgürlüğe” isimli tiyatro oyunu sahnelendi

 Girne Belediyesi tarafından düzenlenen 8’incisi Girne Kültür ve Sanat Günleri, “Esaretten Özgürlüğe” isimli tiyatro oyunu ile devam etti. 

banner571

Girne Amfi Tiyatro’da Tiyatro AŞHK tarafından önceki akşam sahnelenen oyunda, Mustafa Kemal Atatürk ve Türk milletinin Kurtuluş Savaşı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulma aşamasında verdikleri mücadele anlatıldı. 
Yapılan açıklamaya göre, Hüseyin Köroğlu ve Şenay Saçbüker’in rol aldığı oyuna,Yılım Ceceloğlu piyanosuyla eşlik etti. İzleyiciler oyun sonunda bayraklarla sahneye çıkıp İzmir Marşı’nı söyledi. Havai fişek gösterisinin yer aldığı geceyi Bayrak Radyo Televizyon Kurumu canlı olarak verdi.
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü gecede yaptığı konuşmada, yerel yönetimler seçimi nedeniyle kesintiye uğrayan Girne Kültür ve Sanat Günleri’nin Ekim ayına kadar süreceğini ve programın önümüzdeki günlerde açıklanacağını söyledi. 
Nidai Güngördü,  8’nci Girne Kültür ve Sanat Günleri’nin ikinci etkinliğini Kıbrıslı bir sanatçıyla yapmanın ve izleyicilerle buluşturmanın önemine dikkat çekerek, sergiledikleri performans nedeniyle Girne Belediye Meclisi adına Tiyatro AŞHK ekibine çiçek ve teşekkür plaketi takdim etti.
Tiyatro oyuncusu Hüseyin Köroğlu ise Tiyatro AŞHK’ın 6 yıl önce Lefkoşa ve İstanbul’da eş zamanlı kurulduğunu belirterek, kültür ve tanıtım konusunda iki ülke arasında köprü oluşturduğunu söyledi. 
Köroğlu, Kurtuluş Savaşı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş döneminde yaşananları gelecek kuşaklara aktarmak için Esaretten Özgürlüğe oyununu yazıp sahnelediklerini ifade etti. 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473