banner493

Anastasiadis çözümü kabul etmek için Maraş’ı da istedi

Önceki gün Güzelyurt Rumlara verilmeden herhangi bir çözümü kabul etmeyeceğini söyleyen ve çözümü kabul etmek için Güzelyurt’u isteyen Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis dün de Maraş’ın iade edilmesi talebini yineledi.

 Anastasiadis çözümü kabul etmek için Maraş’ı da istedi
banner432

ANASTASİADİS ÇÖZÜMÜ KABUL ETMEK İÇİN GÜZELYURT’UN ARDINDAN MARAŞ’I DA İSTEDİ

RUM SİYASİ PARTİLER “KURTULUŞ İÇİN SEFERBERLİK” İSTEDİ

Lefkoşa, 15 Ağustos 14 (T.A.K.): Önceki gün Güzelyurt Rumlara verilmeden herhangi bir çözümü kabul etmeyeceğini söyleyen ve çözümü kabul etmek için Güzelyurt’u isteyen Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis dün de Maraş’ın  iade edilmesi talebini yineledi.

Politis haberi “Maraş’ı Verin... Başkan Türkiye’den Basit İrade İşareti İstiyor... Kentin İadesi Güven Atmosferi Yaratmakla Kalmayacak, Kapsamlı Çözüme İvme Katarak Her İki Toplumun da Çıkarına İşleyecek” başlık ve spotlarıyla aktardı.

Mutlu Barış Harekâtı’nın ikinci aşamasının yıldönümü dolayısıyla Rum Sözcü Nikos Hristodulidis imzasıyla yapılan yazı açıklamaya yer veren gazete Anastasiadis’in, Maraş’ın Rumlara verilmesi teklifini yineleyerek Türkiye’yi, “bu teklifi kabul ederek Kıbrıs sorununun çözümünü arzu ettiğini gerçekten gösterme çağırdığını” yazdı.

Gazeteye göre Türkiye’yi, “askerlerini Ada’dan çekmeye ve çözüm için çalışmaya” çağıran Anastasiadis Maraş teklifinin  “Türkiye için, Kıbrıs sorununu çözme arzusuyla ilgili aleni açıklamalarını pratikte gösterme fırsatı olduğunu” öne sürdü.

Açıklamada şu iddialara da yer verildi:

“Kapalı Maraş’ın, Başkan Anastasiadis’in teklifi ve BM’nin ilgili kararları temelinde yasal sakinlerine iade edilmesi Türkiye’ye, Kıbrıs sorununun çözümünü arzu ettiği söylemlerini pratikte göstermesi için birinci sınıf bir fırsattır.

Bu tür hareketler Kıbrıslı Rumlara, Türkiye’ye güvenebilecekleri mesajı verecek, Kıbrıslı Rumların gerekse Kıbrıslı Türklerin menfaatine olacak çünkü kenti ortaklaşa yeniden imar ederken, ortak fayda elde edecekler ve aynı zamanda Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulunmasıyla ilgili prosedüre ivme katacak.”

Fileleftheros “Maraş Türkiye İçin Test... Anastasiadis Önerisi Ankara İçin Niyetini Gösterme Fırsatı” başlıklı haberinde Nikos Hristodulidis imzasını taşıyan yazılı açıklamaya yer verdi.

Gazeteye göre Hristodulidis son olarak Rumlara ve Rum siyasi liderliğine “ulusal uzlaşı” mesajı verdi. Hristodulidis “Kıbrıs sorununun çözülmesi ulusal hedeftir ve güç birliği ile ulusal ruh birliği gerektirir” vurgusunu yaptı.

RUM SİYASİ PARTİLER “KURTULUŞ İÇİN SEFERBERLİK” İSTEDİ

Rum siyasi partilerinin de Barış Harekâtı’nın ikinci aşamasının yıldönümüyle ilgili açıklamalar yaptıklarını yazan gazete, bu açıklamaların ortak mesajının “kurtuluş için seferberlik” olduğunu yazdı.

Simerini haberini “Ankara’ya Mesaj... Başkan Anastasiadis Türk İşgalinin İkinci Aşamasını Kınama Açıklamasında Türkiye’yi Kıbrıs Sorununun Çözümü İçin Gerçekten Çalışmaya Çağırdı... Başkan, Çözüm Ortak Milli Hedeftir ve Güç Birliği İle Milli Ruh Birliği Gerektirir Vurgusu Yaptı” başlık ve spotlarıyla aktardı.

Alithia ise “İlk Adım Maraş’ın İadesi... Anastasiadis’in Türk İstilasının İkinci Aşamasıyla İlgili Mesajı... Anastasiadis, Türkiye’yi, Askerini Geri Çekmeye Çağırdı” başlığını kullandı.
Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2014, 11:01
banner512
YORUM EKLE
YORUMLAR
Turkish power
Turkish power - 5 ay Önce

Peki emrederim sen yaparsın dediler ne yapa Can elinden geleni ardına koyma hodri meydan

banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner455

banner460