banner564
banner556

Tuzla şehitleri anıldı

Kıbrıs Türkü’nün varoluş mücadelesi sırasında 1956-1974 yılları arasında şehit olan 21 Tuzlalı, düzenlenen törenle anıldı.

Tuzla şehitleri anıldı

Tuzla, 23 Termmuz 14 (T.A.K.):  Kıbrıs Türkü’nün varoluş mücadelesi sırasında 1956-1974 yılları arasında şehit olan 21 Tuzlalı, düzenlenen törenle anıldı.

Tuzla Şehitliği’nde saat 09.00’da başlayan törende, protokol sırasına göre, Gazimağusa Kaymakamı Şifa Çolakoğlu,  Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı adına Merkez Komutanı  Hava Savunma Albay Fahri Savaş, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı adına 4. Piyade Alay Komutanı Piyade Kurmay Albay Behçet Öznacar, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, siyasi parti temsilcileri, DAÜ,  İTÜ, dernek, vakıf, kurum ve kuruluş temsilcileri tarafından çelenk konuldu.

Saygı duruşu ve  saygı atışından sonra İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar önce göndere çekildi, ardından Filistin için yas nedeniyle  yarıya indirildi.
Tören, 4. Piyade Alay Komutanlığı’ndan Piyade Üsteğmen Bülent Eryürek’in konuşması, şehitler için dua okunması ve şehitliği ziyaretle tamamlandı.

ERYÜREK

Piyade Üsteğmen Bülent Eryürek,  yaptığı konuşmada, Enosis amacıyla  Kıbrıs Türk halkının varlığına kastedilen günlerin bir kez daha acı ve hüzünle hatırlandığını ifade etti.

Eryürek,  Kıbrıs Türk halkının verdiği onurlu mücadelenin dünya durdukça unutulmayacağını belirterek, 11 yıl süren  baskı, zulüm ve katliamların Barış Harekatı ile sona erdiğini; Harekat’ın Rumların da can ve mal güvenliğini sağladığını söyledi.

Eryürek, Türklük uğruna, tüm imkansızlıklara ve verilen binlerce şehide rağmen Kıbrıs Türk halkı ve mücahidinin, örnek bir direniş sergilediğini kaydetti.

Eryürek, geçmişi unutmadıklaırnı ve unutturmayacaklarını belirterek; “Atalarımızdan, çocuklarımız için miras aldığımız vatan toprağından ve bayrağımızdan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2014, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner473