Bilgilerini tazelediler

Futbol Antrenörler Derneği tarafından düzenlenen Teknik Direktör ve A Lisans Antrenör Güncelleme Semineri yapıldı

Bilgilerini tazelediler

 Abdullah ZAİFOĞLU

 KTFAD tarafından düzenlenen Teknik Direktör-A Lisans Yenileme Semineri dün 118 katılımcı ile Lefkoşa’daki Pradais Park’ta gerçekleştirildi.
Toplam 118 üyenin kayıt kabullerinin yapılmasından sonra başlayan seminere KKTC’den KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu, KTSYD Başkanı Çelen Oben, KTFHGD Başkanı Niyazi Nizam, Spor Dairesi Müdürü Alkan Değirmencioğlu katıldı.
  Türkiye’den ise BESYO Öğretim Görevlisi Prof. Ahmet Acet, Kayserispor yardımcı antrenörü Sekan Emre Sefa, TFF kaleci eğitmeni Ferhat Odabaşı, TFF eğitmenleri Dr. Atilla Yüce ve Nedim Karadeniz seminere katılıp antrenörlere bilgiler verdi. 
Seminer saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra KTFAD Başkanı Süleyman Göktaş’ın yaptığı açılış konuşması ile başladı.

Süleyman Göktaş (KTFAD Başkanı):
“Böyle seminerler her zaman bağların daha çok güçlenmesine neden olmaktadır. Hizmetiçi eğitimlerle gelişmemizi sağlamalıyız. Zorunlu olan bu seminer her zaman yapılmalıdır. Seyir zevkini artıran bir spor dalı olan futbola en çok emek veren sizlersiniz ve bu zevki artırmamız gerekir. Buralardan alınacak her bilgi sizler için bir artı olacaktır.” 

Hasan Sertoğlu (KTFF Başkanı):
“Bizler için futbolumuzu yönetmek dışardan görüldüğü kadar zor değildir, yeter ki diğer etkenler bizlere engel olmasın. Özellikle yaşanan hükümet değişikliklerinde yaşanan belirsizlikler bizlere sıkıntılar yaşatıyor. Yeni sezona hazırlanırken sahaların hazır olması bizim en önemli önceliklerimizdir. Spor Dairesi yetkilileri ile yaptığımız istişarelerle sahalarımızdaki bakımlar devam etmekte ve sorunlu sahalarımız mutlaka yeni sezona yetişecektir. Bu konuda Spor Dairesi yetkililerine çok teşekkür ederim.
Yabancı oyuncu konusu kulüplerle birlikte alınan bir karardı. Önümüzdeki 2 sezonda yabancı oyuncu sayısı 3 olacaktır. 21 yaş altı kuralı da aynen devam edecektir. Kulüplerimiz teknik adamlarla birlikte hareket etmelidir. Yönetici başka teknik adam başka karar vermemelidir. 
Antrenörlerin diğer takım oyuncuları arasındaki gereksiz iletişimler de bizleri rahatsız etmektedir. Bundan sonra böyle iletişimler devam ederse gereken cezalar verilecektir.”

İsmail Dilber (TÜFAD Başkanı): 
“Futbolda teknik kısım ve diğer sorunlar olarak 2 önemli sorunumuz var. Bizler de futbolun elçisi olarak bu konularda bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. FİFA ve UEFA ile denklik sorunu en önemli sorunlarımızdan biri olarak önümüzde duruyor. Antrenörlerle ilgili kurslar Türkiye’de yapılmış olsa Türkiye vatandaşı olarak işlem görüp belki de bu denklikler ortadan kalkacaktı. 
Burada oynayan futbolcuların mutlaka Türkiye’de veya diğer Avrupa ülkelerinde oynamasını sağlamak zorundayız. Yani bir KKTC’li futbolcuyu Avrupa takımlarında oynatabilmek çok çok önemlidir. Burada yapılması gereken dünyanın neresinde olursa olsun futbolcumuzu oynatmalıyız.” 

Alkan Değirmencioğlu: Hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağız
 Spor Dairesi Müdürü Alkan Değirmencioğlu da konuşmasında seminere katkı koyanlara teşekkür ederken bilhassa sahaların bakım ve idamesinde çok iyi bir dönem geçirdiklerini sporcu sağlığını da düşünerek hiçbir çalışmadan kaçınmayacaklarını dile getirerek konuşmasını tamamladı. 

Seminerde önemli konular konuşuldu
BESYO Öğr. Görevlisi Prof. Dr. Ahmet Acet ve Kayserispor Yrd. Antrenörü Serkan Emre Sefa da 2018 Dünya Kupas’nda öne çıkan istatistiki konularla ilgili slayt gösterilerle bilgiler verdiler. Saha içi organizasyonların nasıl uygulanacağını, maç sırasında gelişen pozisyonlara göre neler yapılması gerektiğini anlattılar. 
Modern kaleci ve kaleci antrenörlüğü ile ilgili bilgileri de TFF Kaleci Eğitmeni Ferhat Odabaşı verdi. Modern kaleci profilinde olması gerekenler, kaleci antrenörünün takımlarına neler verdiğini slaytlı gösterimlerle seminere katılanlara aktarıldı.
  Seminer katılımcılara katılım belgelerinin verilmesi ile tamamlanırken bugün de B-C ve kaleci antrenörlerinin semineri gerçekleştirileek. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER