Galatasaray'a 1 yıl ceza

UEFA’nın Finansal Fair Play kriterlerine uymadığı gerekçesiyle Türk takımı Avrupa kupalarından men edildi

Galatasaray'a 1 yıl ceza
Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA, Finansal Fair Play kriterlerine uymadığı gerekçesiyle Galatasaray'a 1 yıl Avrupa kupalarından men cezası verdi. Galatasaray 'da Kulüp Başkanı Dursun Özbek , yönetim kurulu üyeleri Fatih İşbecer ve Ural Aküzüm ile ünlü avukat Jean Luis Dupont, geçtiğimiz hafta İsviçre'ye gitmiş ve UEFA yetkililerine kulübün mali yapısını düzeltmek için hazırladıkları projeleri anlatmıştı. UEFA ile 'başa baş' anlaşması yapan Ünal Aysal başkanlığındaki yönetim, kulübün 3 sene boyunca en fazla 30 milyon Euro zarar edeceği taahhüdünde bulunmuştu. Ancak Cimbom, bu süre içerisinde 160 milyon Euro'nun üzerinde zarar etmişti.

Ceza 2 sezonla sınırlı
Sarı-kırmızılı kulübün sunduğu raporu değerlendiren UEFA, Galatasaray'ı 'Avrupa kupalarından 1 yıl men' cezasına çarptırdı. Söz konusu kararda Galatasaray camiasına teselli veren bir detay da var. Kulübe gelen bilgilendirme yazısına göre, cezanın süresi 2 sezon olacak. Galatasaray, 2016-2017 ve 2017-2018 sezonlarında Avrupa Kupaları'na katılım hakkı kazandığı takdirde cezasını çekmiş olacak. Bu sürede Avrupa'ya katılım hakkı elde edilemezse ceza otomatik olarak ortadan kalkacak.
UEFA'nın verdiği 1 yıllık cezanın yanı sıra kulübe bazı uyarılar da yapıldı. Kulüp ile ilgili incelemelerine devam edecek olan UEFA Etik ve Finansal Kontrol Komitesi, Finansal Fair Play konusundaki çalışmaların titizlikle sürmesini istedi.Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2016, 08:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner455