banner564
banner556

KTFF’nin girişimi Güney’de gündem oldu

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun FIFA’ya yazdığı yazı Güney Kıbrıs’ta da geniş yankı yarattı

KTFF’nin girişimi Güney’de gündem oldu
“Kıbrıs Futbol Federasyonu” (KOP) Başkanı Kostas Kutsokumnis, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun (KTFF) sürece yönelik attığı adımlarla ilgili yaptığı açıklamalar Güney basınında geniş yer buldu.  Kostas Kutsokumnis uluslararası alanda özerk tanınmasının mümkün olmadığını; bunun, ancak ve yalnızca KOP bünyesinde olabileceğini söyledi.
Politis Gazetesi’nin haberine göre Kutsokumnis, ANT1 televizyonuna dün yaptığı açıklamalarda, KTFF’nin UEFA, FIFA ve KOP’a gönderdiği mektupların, alınan kararın ciddiyetini ortaya koyduğunu belirtti.

Ön anlaşma üzerinde çalışılacak
Habere göre, Kutsokumnis, bir sonraki aşamada bir komite kurulacağını ve günlük olarak, aralarında Kıbrıslı Türk futbol takımlarının KOP bünyesine alınmasıyla ilgili maddenin de bulunduğu “Henüz tamamlanmamış olan 2014 yılı ön anlaşmasının” üzerinde çalışacağını söyledi.

Denetim olacak içişlerine karışmayacağız
Kutsokumnis, Kıbrıs Türk futbol takımlarının Rum liglerine katılımı olasılığıyla ilgili olarak ise, Güney Kıbrıs’taki Yerel Federasyon Konfederasyonları usulünde bir yöntem izleneceğini; yani KOP’un denetimi olacağını ancak içişlerine karışmayacağını ifade etti.

Şampiyonların KOP ligine katılması çok zor
Şampiyon Kıbrıs Türk takımının, KOP şampiyonlar ligine veya KOP bünyesindeki herhangi bir kuruma katılma olasılığı konusunda ise Kutsokumnis, bunun, bugünkü koşullarla oldukça zor bir şey olduğunu, bunun sebebinin de güvenli ve kendilerinin müdahil olmak istemediği siyasi sebepler olduğunu söyledi.


Akel: KTFF’nin kararı çok önemli
Bu arada, Haravgi Gazetesi de, AKEL’in, KTFF’nin KOP’a katılımıyla ilgili değerlendirmelerde bulunduğunu yazdı. Habere göre AKEL, KTFF’nin aldığı bu kararın çok önemli bir karar olduğunu; Kıbrıslı Türk toplumunun içinde yaşadığı oldukça zorlu şartlar göz önünde bulundurulduğunda, kararın ehemmiyetinin anlaşılabileceğini kaydetti.
Haberde, KTFF’nin KOP’a katılım niyetinin, iki toplum arasındaki işbirliğine de katkı koyacağı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2015, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner474