Açıklamaları talihsizlik

Çalışma Bakanı Çelik, Kemal Kılıçdaroğlu’nun iş kazası nedeniyle kendisine yönelttiği eleştirileri değerlendirdi:

Açıklamaları talihsizlik
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun İstanbul'daki asansör kazasının ardından kendisi hakkında yaptığı "istifa" çağrısıyla ilgili, "Hem siyaseten hem bürokrasideki başarısızlığından dolayı istifa etmesi gereken birisi varsa Sayın Kılıçdaroğlu'dur" dedi. 
Çelik, Kılıçdaroğlu'nun son açıklamalarını "talihsizlik" olarak değerlendirerek, kendisinin sosyal güvenlik sisteminin, çalışma hayatının ne olduğunu bilmesi gereken kişilerden bir tanesi olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu'nun sosyal güvenliğin dünü ve bugününü mukayese edebilecek isim olduğunu dile getiren Çelik, şunları kaydetti: 
"Sayın Kılıçdaroğlu ama öyle acemice, öyle bilgi yoksunu açıklamalar yaptı ki doğrusu ben de hayret ettim. Sayın Kılıçdaroğlu kendi dönemindeki SSK'yı masaya yatırsın ve bugün SGK'nın, sosyal güvenlik sisteminin hangi noktada olduğunu kendi dönemiyle mukayese etsin. Tabloyu net bir şekilde görme imkanı var. Türkiye , bu dönem içinde ne kazanımlar elde etti, vatandaşlarımız ne kazanımlar elde etti, bunu Sayın Kılıçdaroğlu görebilecek noktada. Ama bilgi yoksunu bir değerlendirme yaparak maalesef konuşmasıyla birçok yanlışlara imza atmış bulunuyor."

Kendisi istifa etmelidir
Bakan Çelik, Kemal Kılıçdaroğlu'nun "istifa" çağrısının kendisiyle ilgili bir konu olduğunu düşündüğünü vurgulayarak, şöyle devam etti: 
"Çünkü bürokrasideki başarıları ortada. Bürokraside ağırlıklı olarak bulunduğu sosyal sigortalar sistemini hangi noktaya taşıdığını, nasıl bir borç batağına, nasıl bir sürdürülebilir olmaktan çıkardığını, SSK hastanelerini nasıl bir çile merkezi haline dönüştüğünü bütün Türkiye biliyor. SSK'daki ilaç, rapor kuyruklarını mı konuşalım? Hangi kuyrukları konuşacaksınız? Bakınız ben 2007 yılında çalışma bakanı oldum. O dönemlere kadar süren SSK hastanelerinde gerek ilaç kuyruğu, gerek doktor kuyruğu, gerekse SSK'nın önünde rapor ve izin kuyruları, karne kuyrukları vardı. Buradan Türkiye'yi almışız her türlü hasteneye gidebilme, her eczaneden ilaç alabilme noktasına taşımışız. Türkiye 10 milyon liradan 50 milyon liraya sağlık harcamasını taşıyan bir noktaya gelmiş. Çalışma hayatı açısından bakarsanız Türkiye 12 Eylül sendika yasalarına mahkumdu. Bunları ortadan kaldıran bir Türkiye var. Türkiye kamu çalışanlarıyla ilgili toplu görüşmeden, toplu sözleşme hakkı elde etti. Masada artık kamu çalışanlarının ücretlerini belirliyor toplu sözleşmeyle taraflar oturarak. Bu noktaya geldi Türkiye." 

‘Soma olayı bütün bu başarıları gölgeleyecek bir olaydı’ 
Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "İş cinayetlerinde Avrupa'nın birincisiyiz, dünyanın da üçüncüsüyüz. İnsanın açıkça, vahşi kapitalizme teslim edilip, ölüme mahkûm edildiği bir süreci yaşıyoruz" sözlerini de hatırlatan Bakan Çelik, bunların hepsinin kulaktan dolma bilgiler olduğunu öne sürdü. 
Çelik, "Türkiye iş sağlığı güvenliğinde son derece olumlu bir seyir içindeydi ama Soma olayı, 301 şehidimiz, gerçekten bizim bu alandaki tüm başarılarımızı gölgeledi. Bunu açıkça ifade ediyorum" dedi 

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2014, 09:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER