‘Karmylassos’ hayat bulacak

Muğla’da, 1922'deki mübadelede Yunanistan'a gönderilen Rumlar'dan sonra boşalan Kayaköy'deki taş evler, restore edilecek

‘Karmylassos’ hayat bulacak
Muğla’da bulunan ve geçmişi MÖ 3000'li yıllara uzanan, antik dönemlerde "Karmylassos" olarak bilinen Kayaköy ören yeri, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma ile 300 yatak kapasiteli özel konaklama tesisi olarak 23 Ekim'de açık artırma usulüyle 49 yıllığına kiralanacak.
1922'deki mübadelede Yunanistan'a gönderilen Rumlar'dan sonra boşalan Kayaköy'deki taş evlerin, proje kapsamında restore edilip kültür turizmine hizmet etmesi planlanıyor.
Fethiye ilçesine 8 kilometre uzaklıkta bulunan Kayaköy ören yeri, yüzlerce yıllık ortak geçmişin, kültür çeşitliliği ve zenginliğinin izlerini taşıyor. Kayaköy'ün, "dostluk ve barış köyü" olması için 1988 yılında Türkiye Mimarlar Odası ve Türk–Yunan Dostluk Derneği işbirliğiyle proje hazırlanmış, bu çalışmalar sonunda 736 sivil mimari örneği ve şapeller bulunan Kayaköy, 1. derece kentsel ve arkeolojik sit alanı ilan edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2014, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER