Ata’ya saygı duruşu

Erdoğan, Anıtkabir'de düzenlenen resmi törende özel deftere, "Cumhuriyetimize hayat veren ruh hamdolsun dimdik ayaktadır" dedi

Ata’ya saygı duruşu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Anıtkabir'de düzenlenen resmi törenle kutlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İstiklal Harbi'mizi zaferle taçlandıran, cumhuriyetimize hayat veren ruh hamdolsun tıpkı 94 yıl önce olduğu gibi bugün de dimdik ayaktadır. Tarihe 15 Temmuz Destanı olarak geçen şanlı direniş, bu ruh ve iradenin tüm ülke sathında tecessüm etmiş halidir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki devlet erkanı Cumhuriyetin ilanının 94. yıl dönümü dolayısıyla Anıtkabir'i ziyaret etti. Erdoğan'a, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yüksek yargı temsilcileri, Bakanlar Kurulu üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, siyasi parti temsilcileri, kuvvet komutanları ile diğer devlet erkanı eşlik etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler Aslanlı Yol'dan geçerek, Atatürk'ün mozolesine geldi. Erdoğan'ın, üzerinde ay yıldız bulunan çelengi Atatürk'ün mozolesine bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

"Çetin bir mücadelenin eseridir"
Daha sonra Erdoğan ve beraberindekiler, Misak-ı Milli kulesine geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradaki Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:
"Aziz Atatürk, bugün ağır bedeller ödeyerek sahip olduğumuz son devletimiz cumhuriyetimizin 94. yıl dönümünü büyük bir heyecanla idrak ediyoruz. Bizlere emanetiniz olan bu Türkiye Cumhuriyeti, her satırı kahramanlıklarla her safhası fedakarlıklarla dolu çetin bir mücadelenin eseridir. İstiklal Harbi'mizi zaferle taçlandıran, cumhuriyetimize hayat veren ruh hamdolsun tıpkı 94 yıl önce olduğu gibi bugün de dimdik ayaktadır. Tarihe 15 Temmuz Destanı olarak geçen şanlı direniş, bu ruh ve iradenin tüm ülke sathında tecessüm etmiş halidir. Cumhuriyetimizin 94. kuruluş yıl dönümünü kutlarken, başta zat-ı aliniz ve silah arkadaşlarınız olmak üzere, tüm gazilerimizin hatıralarını saygıyla yad ediyor, şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Cumhuriyet Bayramı'mız kutlu olsun."
Törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım aynı makam aracıyla Anıtkabir'den ayrıldı. Garnizonda görevli subay ve astsubayların yanı sıra öğrenciler de törende yer aldı. Tören dolayısıyla mozole binasına büyük boy Türk bayrağı asıldı. Törenin bitiminde Anıtkabir vatandaşların ziyaretine açıldı.

Erdoğan: Milletimizle bir olup bu oyunu bozacağız
Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'de düzenlenen 29 Ekim resepsiyonunda konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;
Cumhuriyetimiz ulu bir çınar olma yolunda ilerlemeye devam ediyor. Türkiye, kendi gövdesiyle birlikte güven ve huzurun adı olan bir devlettir. Darbeler, cuntalar, vesayet girişimleri Cumhuriyet tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. 2023 kutlamaları için şimdiden başladık. Oluşturulan eylem planıyla son aşamaya geldik.100. yıl kutlamalarımız aşama aşama başlayacaktır. Küresel düzeydeki senaryoların hiçbiri ülkemiz üzerinde işe yaramadı. Türkiye bir kabile devleti değildir. Türkiye asırlara varan birikimiyle devletlere örnek olmuş bir devlettir. Milletimizle bir olup bu oyunu bozacağız. Demokrasinin oyunları ve hukukun oyunlarıyla bozacağız. Ama karşımızdakiler buna uymuyorsa bu oyunu zorla bozacağız.
Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2017, 11:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER