Mesajı net oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ekonomimize saldıranlara sesleniyorum; 15 Temmuz'da, Suriye'de, Irak'ta, nasıl başaramadıysanız şimdi de başaramayacaksınız'' dedi

Mesajı net oldu

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde "Binbir Renk Tek Millet" ismiyle düzenlenen "Büyük Roman Buluşması’nda konuştu.  Türkiye'nin demokrasi ve kalkınma yolculuğunun son 15 yılda daha önce hiç olmadığı kadar ileri seviyelere ulaştığına dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: Her yolculuk gibi kalkınma ve demokrasi mücadelemizde de karşımıza sürekli çelmeler, tuzaklar, oyunlar çıkıyor. İktidara geldiğimiz 2002 yılı kasım ayından bugüne kadar ülkemizin yaşadıklarını gözümüzün önünden şöyle film şeridi gibi geçirdiğimizde bu tablo çok daha iyi anlaşılıyor. Bu süreçte Türkiye'nin en büyük kazanımı nedir diye sorarsanız, size vereceğim cevap gerçek anlamda bağımsızlığımızı elde etmiş olmamızdır. Diyeceksiniz, Türkiye zaten bağımsız değil miydi? Kağıt üzerinde belki öyleydi ama fiilen her alanda bir yerlere bağımlıydık.

Kendi silahımızla savaştık
Türkiye'nin geçmişte savunma sanayinde bir yere bağımlı olduğunu, istenilen her silahı alamadığını aktaran Erdoğan, "Eğer biz insansız hava araçlarımızı üretmemiş olsaydık Afrin'de, Fırat Kalkanı Harekâtı’nda bugün durum farklı olurdu" dedi. Yürütülen operasyonlarda etkisiz hale getirilen teröristlerle ilgili güncel rakamları paylaşan Erdoğan, "Afrin'de durum, son olarak 4108 terörist etkisiz hale getirildi. Kuzey Irak'ta 337 teröristi etkisiz hale getirdik. Yurt içinde 173 tane teröristi etkisiz hale getirdik. Gabar'da, Cudi'de, Tendürek'te, Bestler Deresi'nde bunların tepelerine tepelerine indik, inlerine girdik" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişte ekonomide, IMF'den, dünya çapında söz sahibi finans kuruluşlarından bağımsız kararları alabilme imkânının bulunmadığına işaret ederek, göreve geldiklerinde IMF'ye olan 23,5 milyar dolarlık borcun 2013'te sıfırlandığını anımsattı. Türkiye'nin artık IMF'ye bağımlılığı olmadığını vurgulayan Erdoğan, "İşte AK Parti iktidarı budur" ifadesini kullandı.  Erdoğan, Türkiye'nin, daha önce güvenlik politikalarını belli ülkelerden bağımsız tespit edebilme ve hayata geçirebilme şansı bulunmadığını, ülkenin, dış politikada kendi önceliklerini oluşturabilme ve icraata dökebilme imkânına sahip olmadığını söyledi.

16 saatte FETÖ'yü defettik
Ülkede çalışan sayısının 20 milyondan 28 milyona ulaştığına dikkati çeken Erdoğan, "Darbelere, cuntalara teslim olan bir ülkeyle darbecilerin, cuntacıların karşısına sizlerle beraber aslan gibi dikilen, sabah olmadan onları püskürten bir ülkeye aynı nazarla bakılabilir mi? 16 saatte FETÖ'yü defettik. Şimdi kovalıyoruz, onlar kaçıyor, biz kovalıyoruz. İşte Kosova'dan 6 tanesini aldık, geldik, Gabon'dan 3 tanesini aldık, geldik. Nereye giderseniz gidin. Şu ana kadar 80 tanesini getirdik, getirmeye devam edeceğiz" dedi.
Ekonomi üzerinden oynanan oyunları boşa çıkardıklarını, çıkarmaya devam edeceklerini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti: Asıl olan, sizde gördüğüm bu yürek var ya o yürek. Roman kardeşlerim ceplerinde hiç para olmadığı halde yüreklerinin gücüyle asırlardır bu ülkede çok ciddi yaşam mücadelesi verdiler, veriyorlar. Elhamdülillah bizim milletimizde mangal gibi yürek var. Buradan ekonomimize saldıranlara sesleniyorum; başaramayacaksınız, 15 Temmuz'da, Suriye'de, Irak'ta, daha önceki oyunlarınızda nasıl başaramadıysanız şimdi de öyle başaramayacaksınız. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER