banner556

Ortak mücadele şart

Fransız mevkidaşı ile görüşen Albayrak, ABD'nin yaptırım kararlarının bölgesel istikrara da zarar verdiğini belirtti

Ortak mücadele şart

 Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Fransa Finans Bakanı Bruno Le Maire ile bir araya geldi. Heyetler arası görüşmenin ardından Bakan Albayrak ve mevkidaşı önemli açıklamalarda bulundu.

Albayrak, ABD´nin tek taraflı uygulamaya başladığı ek gümrük vergilerine ilişkin, "Bugün burada Fransa ile iki müttefik olarak bu tabloya bu atılan adımlara karşı ortak hareket etme kararı aldık" dedi.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklamalarının satır başları şu şekilde:
* Verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Burada bu atılan adımlara karşı ortak hareket etme kararı aldık. 
* ABD'nin yaptırım kararları bölgesel istikrara vereceği zararla terörün mülteci krizinin de beslendiği kaotik problemlere de katkı sağlar. Fransa ile iki müttefik ülke olarak ortak hareket etme kararı aldık.
* ABD tarafından atılan adımlar ABD'nin itibarını sarstığı gibi müttefikler nezdinde de kendisini yalnızlaştırıyor. Dolar küresel ticarette güvenilir enstrüman olma özelliğini kaybediyor. Dünya ortak akılla ilerlemekten başka çare görmüyor.
* DTÖ kurallarına aykırı şekilde Türkiye ve AB'ye uygulanan kararlara karşı Fransa ile ortak hareket etmeyi de konuştuk. 
* Ekonomik siyasi adımlar açısından da önemli bir noktada. Bu gelişmelerle birlikte yeni bir faza ulaşması açısından da önemli.  Tek taraflı alınan bu kararlara karşı birlikte hareket etmek önemli olacaktır. 
* Ekonomilerimiz entegre ve birbiriyle etkileşim içinde. Birlikte hareket etmek tüm ülkelerin çıkarınadır. Fransa tarihsel bir duruş sergiledi.

İran konusunda aynı noktadayız
* İran konusunda da aynı şekilde düşünüyoruz. Bu sağduyulu iletişim, bu kazan kazana ilişkilerin çok daha fazla önem taşıdığı günlerden geçiyoruz. Bu süreçte önemli kazanımlar elde edileceğini düşünüyoruz. 
* Hükümetimizin seçimler sonrası sahip olduğu 5 yıllık etki ile birlikte çok daha sağlam bir ekonomisiyle kavuşması için önümüzdeki dönemlerde çok daha önemli adımlar atacağız. 
* Önümüzdeki ay itibariyle OVP'ye (Orta Vadeli Program) başlayacağız. Çok daha güçlü süreci ortaya koyacağız. Türkiye küresel sınamalara karşı güçlü adımlar atacak.

Maire: ABD'nin haksız yaptırımları gündemdeydi
Fransa Finans Bakanı Bruno Le Maire'nin açıklamalarının satırbaşları ise şu şekilde oldu:
* Ticari ve ekonomik ilişkiler ağırlıktaydı. ABD'nin haksız yaptırımları gündemdeydi. Hem Türkiye hem de Avrupa devletlerine yapmış olduğu... 
* Türkiye'deki durumun istikrara kavuşması Avrupa ve Türkiye'deki herkesin çıkarına.
*Türkiye'nin mümkün olan her türlü araçla yapısal reformlara devam etmesi hayati önemde.
* Bu yüzden Fransa ve Türkiye görüşmeleri çok önemli bir görüşmeydi. 
İki bakan ilk olarak temmuz ayında Buenos Aires'te gerçekleşen G20 Maliye Bakanları toplantısında görüşmüştü. Bugünkü görüşme 16 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un telefon görüşmesi sonrası, Fransız bakanın daveti üzerine gerçekleşti. 

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2018, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner468