banner564
banner556

Vatikan’da tarihi buluşma

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Papa, Kudüs sorunu başta olmak üzere birçok konuyu ele aldı

Vatikan’da tarihi buluşma
1959'dan beri Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleşen ilk Vatikan temasları dün başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Papa Francesco ile görüştü. Bir saat süren görüşmede; Erdoğan'ın Papa'yla Kudüs sorunu başta olmak üzere birçok konuyu ele aldığı öğrenildi. Görüşmede Erdoğan, Papa’ya eski İstanbul’u 24 parçada tasvir eden minyatür İznik çinisi ile Mesnevi’nin İtalyanca ve İngilizce baskılarını hediye etti.
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Papa Franciscus arasındaki görüşmede, ABD yönetimine Kudüs kararının sakıncaları ve uygulamaya geçirilmemesi yönünde telkinleri sürdürmenin önemine değinildi.
Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Vatikan'daki gelenek doğrultusunda Apostolik Kütüphene'de gerçekleşen ve son derece dostane bir havada geçtiği öğrenilen baş başa görüşmede, Kudüs, mülteciler, başta Suriye olmak üzere Ortadoğu'daki gelişmeler, terör, farklı dinlerin mensupları arasındaki ilişkiler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.
Erdoğan ve Papa, Müslümanlar, Hristiyanlar ve Yahudiler tarafından kutsal addedilen Kudüs'ün BM kararları ve uluslararası hukuk tarafından belirlenmiş statüsünün muhafaza edilmesi gerektiğini vurguladı.
Görüşmede, ABD yönetimine, Kudüs'le ilgili kararın sakıncaları ve uygulamaya geçirilmemesi yönünde telkinleri sürdürmenin önemine değinildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kudüs" konusunda verdiği mesajlarından dolayı Papa'ya teşekkür etti.

Ortak mücadeleye değinildi
Papa Franciscus da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, "Kudüs" meselesiyle ilgili çabalarından ve mültecilere yönelik yardımlardan dolayı takdirlerini iletti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin terörle mücadele kapsamında Suriye'de yaptığı operasyonlar hakkında da bilgi paylaşımında bulundu.
Yabancı düşmanlığı ve İslamofobi ile ortak mücadeleye değinilen görüşmede, dinleri terörle ilintilendirmenin yanlış olduğu da vurgulandı. Bu çerçevede, İslam'ı terörle özdeşleştirmeye yönelik kışkırtıcı söylemlerden uzak durulması gerektiği belirtildi.

Bölgede barış ve istikrarın tesis edilmesi
Türkiye'de Katolikler dahil farklı inançlara mensup herkesin barış içerisinde bir arada yaşamalarına önem verdiklerini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu iradeyi somut olarak ortaya koyma adına son dönemde 14 kilise ve bir sinagogu onardıklarına dikkati çekti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Papa Franciscus, bölgede barış ve istikrarın tesis edilmesi, yaşanan insani dramlara seyirci kalınmaması için uluslararası toplumu harekete geçirmesi hususlarında ortak adımlar atmanın mümkün olduğuna işaret etti ve gelecekte de temasları sürdürme konusunda mutabık kaldı.

Erdoğan için üst düzey koruma
Erdoğan çifti Aziz Petrus (San Pietro) Bazilikası´nı da ziyaret etti. Çeşitli kolluk kuvvetlerine mensup 3,500 kişi ve nükleer, biyolojik, kimyasal ve radyolojik tehlikelere karşı uzman olan NBCR timleri de görev yaptı. Şehirde “yeşil bölge” ilan edilirken, Erdoğan´ın temaslar için bulunduğu bölgelerde gösterilere izin verilmedi.
Polis yetkilileri, Erdoğan´ı ve beraberindeki heyeti korumak için alınan bu tedbirlerin, Avrupa Birliği´nin (AB) kurucu anlaşması kabul edilen Roma Anlaşması’nın 60. yıl dönümünü münasebetiyle geçen Mayıs ayında bu kente gelen AB üyesi ülke liderleri ve AB kurumlarının başkanları için alınanlarla benzer olduğunu açıkladı. 27 lider ve üç kurumun başkanları, Vatikan´da Papa tarafından da kabul edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2018, 11:10
banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473