banner564
banner556

“Başka alternatif yok”

ABD Başkanı Obama, “ İsrail için tek yol iki devletli çözüm” dedi

“Başka alternatif yok”
ABD Başkanı Obama, ülkesinin, İsrail için tek yolun iki devletli çözüm olduğuna dair inancının sürdüğünü İsrail Başbakanı Netanyahu'ya ilettiğini söyledi.
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkesindeki seçim kampanyası çerçevesinde geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada, yeniden seçilmesi halinde, "iktidarı döneminde Filistin devleti diye bir şey olmayacağı ve uluslararası baskılara rağmen Kudüs’te binlerce yeni ev (Yahudi yerleşim yeri) inşa edeceği" açıklamasıyla ABD yönetiminin sert tepkisini çekmişti.

Netanyahu görüşmesine açıklık getirdi
İsminin açıklanmasını istemeyen Beyaz Saray yetkilisi de ABD Başkanı Barack Obama'nın, geçtiğimiz perşembe günü seçim başarısından dolayı tebrik etmek için aradığı Netanyahu'ya, bu açıklamasından sonra ABD'nin İsrail politikasına ilişkin seçeneklerini yeniden gözden geçireceği uyarısında bulunduğunu belirtmişti. Huffington Post haber sitesine konuşan Obama da Netanyahu ile görüşmesine kendi ağzından açıklık getirdi. 

“Netanyahu’ya ilettim”
Görüşmede, Netanyahu’nun Filistin’de iki devletli çözüme ilişkin sözlerini de ele aldığını belirten Obama, “Eğer İsrail hem Yahudi hem de demokratik bir devlet olarak kalmak istiyorsa, İsrail’in uzun süreli güvenliği için iki devletli çözümün tek yol olduğuna inancımızı sürdürdüğümüzü kendisine (Netanyahu) belirttim. Onun seçimler öncesindeki açıklamalarının, insanların ciddi bir şekilde müzakerelerin mümkün olduğuna inanacak bir yol bulunmasını zorlaştıracağını ifade ettim” diye konuştu.

Gazze sınırında tatbikata başladılar
Öte yandan,  İsrail ordu radyosundan yapılan açıklamaya göre, İsrail ordusu Gazze sınırında sürpriz bir tatbikat başlattı. Gazze tarafından roket atılması ve saldırı düzenlenmesi senaryoları üzerinde kurulan tatbikatın geceye kadar devam edeceği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2015, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner472