banner556

“Her saat bir can veriyor”

Birleşmiş Milletler Gazze’de yaşanan katliamın acı bilançosunu ortaya koydu:

“Her saat bir can veriyor”
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu , bölgedeki İsrail saldırılarında pazar akşamından bu yana her saat en az bir çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı. BBC'ye konuşan UNICEF'in Gazze'deki yetkilisi Pernille Ironside, artan çocuk ölümlerinin dehşet verici olduğunu söyledi. Pernille Ironside, "Bu kesinlikle şok edici, hatta açık konuşmak gerekirse iğrenç bir durum. Pazar akşamından bu yana 69 çocuk öldürüldü. Bu da son iki buçuk gün içinde saatte birden fazla çocuğun hayatını kaybettiği anlamına geliyor" dedi. 

'İsrail savaş suçları işlemiş olabilir'
BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay da İsrail'in Gazze'de savaş suçları işlemiş olabileceğini söyledi. İsviçre'nin Cenevre kentinde acil gündemle toplanan BM İnsan Hakları Konseyi'nin oturumunda konuşan Pillay, Gazze'de çocukların öldürüldüğünü, evlerin de yıkıldığını belirtti. İsrail'in "büyük bir olasılıkla" uluslararası hukuku ihlal ettiğini söyleyen Pillay, Hamas'ı da İsrail'e yönelik roket ve havan topu saldırıları nedeniyle kınadı.

Can kayıpları hızla artıyor
İsrail'in iki haftadır süren Gazze'ye yönelik saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı ise 649'a yükseldi. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı yetkilileri, gece yarısı düzenlenen saldırılarda 18 Filistinlinin daha yaşamını yitirdiğini söyledi. İsrail'in saldırıları sonucu şu ana kadar 4 bin 100 Filistinli de yaralandı. Ölen İsrail askerlerinin sayısı ise 29 olarak açıklandı. Son olarak İsrailli bir tank komutanının gece yarısı Filistinli bir keskin nişancı tarafından vurulduğu bildirildi. Gazze'den düzenlenen saldırılarda dün sabah da İsrailli iki sivil öldü. İsrail'in saldırılarının başlamasından bu yana Gazze'den kaçan Filistinlilerin sayısı ise 100 bini aştı.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2014, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner472