Kredisi tükeniyor

İsrail'de yapılan bir ankete göre, seçmenlerin yüzde 52'si Benjamin Netanyahu'yu başbakan olarak görmek istemiyor

Kredisi tükeniyor

 İsrail'de yapılan bir ankete göre, seçmenlerin yüzde 52'si nisan ayındaki seçimin ardından Benjamin Netanyahu'yu başbakan olarak görmek istemiyor.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu “KAN”ın düzenlediği ankete göre, seçmenlerin yüzde 52’si Netanyahu’ya oy vermeyecekleri yönünde görüş belirtti.
Ankete katılanların yüzde 37’si ise Netanyahu’nun başbakanlık için en iyi aday olduğunu düşünüyor.
İsraillilerin yarısından fazlası Netanyahu’nun yeniden başbakan seçilmesine karşı olduğunu dile getirse de partisi Likud’un 9 Nisan’daki genel seçimi önde tamamlaması bekleniyor.
Anket sonucuna göre, Netanyahu liderliğindeki Likud’un 120 sandalyeden oluşan İsrail meclisine 27 ila 31 milletvekili sokması öngörülüyor.
Erken seçim kararının ardından yapılan kamuoyu araştırmalarında muhalefet partilerinden öne çıkan isim olmasa da henüz partisi bulunmayan eski İsrail Genelkurmay Başkanı Benny Gantz, 9 Nisan’daki seçimde Netanyahu’nun ardından en çok oyu alabilecek adaylar arasında gösteriliyor.
KAN’ın anketinde Gantz’ın parti kurup seçimlere katılması halinde meclise en az 10 milletvekili sokması bekleniyor.
İsrail’in Kanal 10 televizyonunun anketinde ise Gantz’ın parti kurması halinde mecliste 15 sandalye kazanacağı öngörülüyor.
İsrail vatandaşı Filistinlilerin oluşturduğu Ortak Arap Listesi Bloku’nun büyük oranda oylarını koruyarak 12 ila 13 sandalyeye sahip olacağı dile getiriliyor.
Uzmanlar mevcut şartlarda hiçbir partinin, tek başına iktidar olabilmek için gerekli 61 milletvekiline ulaşamayacağını, erken seçimin ardından İsrail’i yeni bir koalisyon hükümetinin beklediğini söylüyor.
İsrail meclisinde şu an Netanyahu’nun partisi Likud 30, Ortak Arap Listesi Bloku da 13 sandalyeye sahip. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER