banner564
banner556

Peşmerge güçleniyor

Mesut Barzani, en kısa zamanda yeni ve tahrip gücü yüksek silahların alınacağını söyledi

Peşmerge güçleniyor
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, peşmerge için en kısa zamanda yeni ve tahrip gücü yüksek silahların alınacağını söyledi. Barzani, güvenlik ve asayişten sorumlu komutanlarla Diyala'nın Hanekin ilçesindeki peşmerge güçlerini ziyaret etti. Barzani, bayramlarını kutladığı peşmergelerden savunma hattında biraz daha sabırlı olmalarını istedi. Yakın bir zamanda peşmergelere daha gelişmiş silahların verileceğini belirten Barzani, "Teröristler, peşmergenin moralini ve direncini kıramayacaklar. En kısa sürede peşmergeye gereken tüm yeni ve tahrip gücü yüksek silahlar temin edeceğiz. Sizden isteğim, sabırlı olmanızdır" dedi.

Bağdat hükümetine eleştiri
Peşmergelerin bir milyona yakın Arap sığınmacıları da koruduğunu belirten Barzani, isim vermeden Bağdat merkezi hükümeti eleştirdi. Barzani şunları kaydetti: 
"Eğer, peşmerge 'sorunlu bölgelere' gelmeseydi, buralarda neler olurdu? Bu bölgeler kimlerin eline geçerdi? Eylül 1974'ten bu yana Kürdistan halkı hep Irak için demokrasi istedi." 

“Sorunlu” bölgede
Mesut Barzani, bayram programı kapsamında Irak Anayasası'nın 140. maddesine göre "sorunlu" olarak adlandırılan bölgeleri ziyaret etti. Barzani, bayramın birinci günü Kerkük'teki peşmerge güçlerini ziyaret etmişti. Peşmerge,Irak ordusunun çekilmesinin ardından Kerkük, Hanekin, Tuzhurmatu ve Sincar'a girerek, fiili olarak bu bölgeleri Kürt topraklarına katmıştı. Barzani, verdiği mesajlarda, ele geçirilen yerleri, Kürdistan bölgesine dahil ettiklerini, artık 140. maddeyi konuşmanın bir anlamı kalmadığını savunmuştu.  Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların, Musul'u ele geçirmesinin ardından IKBY ile terör grupları arasında bin 50 kilometrelik bir sınır hattı oluşmuştu. Peşmerge Bakanı Mustafa Seyid Kadir, IŞİD'e karşı başarılı olmak için ağır silahlara ihtiyaçları olduğunu açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2014, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner472