banner564
banner556

"Pis işleri başkalarına bırakıyoruz"

Almanya, IŞİD ile mücadele eden Irak'taki Kürtlere silah yardımını tartışıyor

Almanya, Irak’taki Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tehdidine karşı Kürt peşmergelere yapılması planlanan silah yardımını konuşuyor. Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, konuya ilişkin, "Prensipte imkanlarımız çerçevesinde silah ve cephane sunmaya hazırız" derken, Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'den de bir açıklama geldi. Bölgeye yönelik sürekli artan tehditlere kayıtsız kalamayacaklarını belirten ve uluslararası toplumun harekete geçmemesi halinde Ortadoğu'da bölgesel bir yangın tehdidi görüleceğini ifade eden Steinmeier, olası felakete Avrupa ve Almanya'nın da maruz kalacağını söyledi.

Alman medyası da konuyu masaya yatırdı
Deutsche Welle, Federal Meclis’in konuyla ilgili bilgilendirileceğini ancak silah sevkiyatının mecliste oylamaya sunulmayacağını bildirirken, Yeşiller Partisi Meclis Grubu Başkanı Katrin Göring-Eckardt “Federal hükümet ölümcül silahların sevkiyatını parlamento olmadan karara bağlayamaz” diye konuştu.
 Kölner Stadt Anzeiger, Almanya’nın silah yardımı ile tarihi bir karara imza attığını, bunun riskleri de beraberinde getireceğini vurguladı. Silahların Kuzey Irak'a vardıktan sonra bunların ne olacağını hiç kimsenin kontrol edemeyeceği belirtilen haberde, “Tüm bu riskleri ortadan kaldırmanın tek yolu; Alman silahları, Alman askerlerinin elinde kalmalı. ‘Kürtleri bu savaşta barbarlığa karşı yalnız bırakmayız ve onlara silah desteği yaparız' tutumu anlaşılır olsa da yine de çok da gönüllü yapılan bir şey değil. Pis işleri başkalarına bırakıyoruz. Silah sevkiyatına ilişkin tüm argümanlar, Irak'a bir askeri müdahale düzenlemek için de öne sürülebilir. Bu talep zaten kısa bir süre içerisinde dile getirilecektir. Peki ya sonra" denildi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2014, 09:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473