banner493

Rybak: Kamu binaları boşaltılmalı

banner514

Ukrayna Parlamentosu Başkanı Volodimir Rybak, kabul edilen af yasasına göre göstericilerin kamu binalarını boşaltması gerektiğini söyledi.

Rybak: Kamu binaları boşaltılmalı
banner432

Rybak, düzenlediği basın toplantısında, göstericilerin barışçıl eylemlerin yapıldığı yerlerde kalabileceklerini ifade ederek, "Göstericiler Sendika Binası (Profsayuz) ve Konser Salonu'nu (Ekim Sarayı) kullanabilirler" diye konuştu.

Parlamento Başkanı Rybak, olağanüstü hal konusunda ise herhangi bir görüşme yapılmadığını söyledi. Krizin çözümü için hiç kimsenin şiddet içeren davranışlarda bulunmaması gerektiğine dikkati çeken Rybak; "İnanıyorum ve biliyorum ki olağanüstü hal olmayacak" dedi.

Tek damla kanın dahi akıtılmaması gerektiğini ifade eden Rybak, sorunların barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğini vurguladı.

 

Göstericiler sakin bekleyişini sürdürüyor

Sıcak çatışmaların yaşandığı Dinamo Kiev Stadı önündeki Gruşevskogo caddesi üzerinde bekleyişini devam ettiren güvenlik güçleri ve göstericiler arasındaki "kırılgan ateşkes" sürüyor.

Kurulan barikatların arkasında yaklaşık 200 kadar göstericinin olduğu gözlemlenirken, hava sıcaklığının eksi 22 olduğu Kiev'de aşırı soğuk ve sert rüzgar bekleyişi zorlaştırıyor. Göstericiler, varillerde yaktıkları ateşlerle halk türküleri eşliğinde ısınmaya çalışıyor.

Ukrayna Parlamentosu Verhovna Rada'nın dün gece geç saatlere kadar devam eden oturumunda, politik krize dönüşen hükümet karşıtı gösterilerde gözaltına alınan ve tutuklu bulunan göstericiler için genel af yasası 232 parlamenterin oyu ile kabul edilmişti.

İşgal edilen kamu binaları ve sokakların boşaltılması için 15 gün süre tanınan, tutuklu ve gözaltında bulunan göstericilerin, bundan sonra salıverilmesini öngören yasa, muhalefeti ikna etmezken, göstericiler sokakları boşaltmayacağı mesajını verdi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2014, 01:23
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner474