banner564
banner556

Somut adım yok

Rusya Devlet Başkanı Putin’le Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko’nun görüşmesinde Ukrayna krizinin çözümü konusunda beklenen olmadı

 Somut adım yok
Rusya Devlet Başkanı Putin’le Ukrayna Cumhurbaşkanı  Poroşenko’nun Minsk’te 2 saat kadar süren tarihi görüşmesinde Ukrayna krizinin çözümü konusunda  somut biradım atılmadı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, Putin’in barış planı ile ilgili prensiplerini kabul ettiğini açıklarken; Rus lider de zirve sonrası düzenlediği basın toplantısında Ukrayna’da iç savaşın sona ermesi ile ilgili şartları belirleme pozisyonunda olmadıklarını açıkladı. Putin’e göre ateşkes ve barışın şartlarını bölgede savaşan tarafların belirlemesi gerekiyor.

“Bu bizim işimiz değil”
Doğu Ukrayna’da ateşkes ilanı konusunda ilerleme sağlanıp sağlanamadığı konusunda bir soruya cevap veren Putin, “Bu bizim işimiz değil, Ukrayna’nın işi” dedi. Bu önemli sürecin başlaması için güven ortamının oluşturulmasında katkı sağlayabileceklerini kaydeden Rus lider, “Biz Rusya olarak Kiev, Donetsk ve Lugansk arasında sağlanacak bir anlaşma ya da ateşkesin şartları hakkında konuşacak durumda değiliz” değerlendirmesinde bulundu.
İki lider de zirveyi pozitif değerlendirirken, ateşkes ya da barış konusunda somut bir değerlendirmede bulunmamaları dikkat çekti. Poroşenko, doğu Ukrayna’da sınır güvenliği konusunda Rusya ile anlaşmaya vardıklarını, ateşkesin mümkün olan en kısa sürede sağlanması için de yol haritası hazırlanacağını vurguladı.
Ukrayna’da son günlerde tansiyonun giderek yükselmesi dikkat çekiyor. Milis güçler esir aldıkları askerleri tören alanında yürüterek tepki topladı. Ukrayna askerleri de sınırı geçen 10 Rus askeri yakaladı. Basına konuşan askerler Putin’den bölgeye asker göndermemelerini istedi. Rusya Savunma Bakanlığı askerlerin sınırı yanlışlıkla geçtiğini savundu.

Gelişme sağlanamadı
Rusya açısından krizin temelinde Ukrayna ile AB arasında imzalanan ve onaylanmayı bekleyen ekonomik işbirliği anlaşması var. Putin, anlaşmanın yıllık bazda Rusya’ya 3 milyar dolar kaybettireceğini savunuyor. Anlaşmanın gözden geçirilmesi konusunda ortaya konan girişimlerden gün boyunca gelişme sağlanamadı. Ukrayna-AB anlaşmasının revize edilmesi ile ilgili çalışmalar sürdürülecek. Rusya ve Ukrayna doğalgaz krizi ile ilgili gelişmeleri 6 Eylül’den itibaren yeniden masaya yatıracak. Minsk’te görüşmeler 27 Ağustos’ta da farklı formatta sürecek.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2014, 09:10
banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473