banner493

KKTC’den katılım var

"Sürgünde Ahıska Türkleri - Yükseköğretim Öğrencileri Çalıştayı" Kırgızistan’da başladı

KKTC’den katılım var
banner432
Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) işbirliğinde düzenlenen "Sürgünde Ahıska Türkleri - Yükseköğretim Öğrencileri Çalıştayı", Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te başladı.
Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi'nin (KTMÜ) ev sahipliğinde, Cengiz Aytmatov Kampüsü'ndeki konferans salonunda iki gün devam edecek çalıştaya, başta Kırgızistan olmak üzere Kazakistan, Azerbaycan, Ukrayna, Türkiye, Rusya, ABD ve KKTC'den üniversite öğrencileri katılıyor.
Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç, açılış konuşmasında, Ahıska konusunun hem rasyonel hem de duygusal tarafının bulunduğunu ve Ahıska konusunu incelerken duygulanmamanın mümkün olmadığını belirtti.
Kılıç, Türklerin Ahıska'dan sürgün edilişinin ardından gelen kuşağın çok acı çektiğini, hayatta kalmaya çalıştığını, ikinci kuşağın ise "hayat devam ediyor" anlayışı çerçevesinde yaşama tutunduğunu belirterek, "Ahıska davası şimdi üçüncü kuşak gençlerin elinde. Bundan sonra bu davayı siz götüreceksiniz. Sizin, artık sürgün sorununuz yok. Sizin, Ahıska davası için çalışmanızın zamanıdır" dedi.
DATÜB Başkan Vekili Prof. Dr. İlyas Doğan da Osmanlı Türklerinin, Ahıska'dan sürgün edilmesi ile başlayan sürgün dramını anlattığı konuşmasında, dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un yaşamış olduğu Kırgızistan'da 150 başarılı genci toplamaya karar verdiklerini anlattı.
Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Raşat Şamilov ise Ahıskalıların yaşadıkları ülkelerdeki problemlerin aynı olduğunun altını çizerken, Ahıskalı Türklerin sahip olduğu değerleri gelecekte koruyabilmesi için Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu vurguladı. 

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2014, 08:44
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner465

banner460