banner564
banner556

ABD memnun

Irak Başbakanı Maliki, Cumhurbaşkanı Masum'un hükümeti kurma görevini Haydar el Abadi'ye vermesinin ardından istifa kararı aldı

ABD memnun
Lideri olduğu Kanun Devleti Koalisyonu milletvekilleriyle yaptığı basın toplantısında konuşan Maliki, hükümeti kurma görevi verilen Haydar el Abadi'yi destekleyeceğini söyledi. Maliki, "Ey Irak halkı, ben hiçbir makam istemiyorum, benim makamım yalnızca sizin verdiğiniz mertebedir. Bu da benim için en yüce şeref ve onurdur. O yüzden buradan duyuruyorum, siyasi sürecin devam etmesi ve yeni hükümetin kurulmasının önünü açmak için, değerli Irak halkının selameti ve çıkarları için kendi adaylığımdan feragat ediyor ve başbakanlık iddiasından vazgeçiyorum. Irak'ın yüksek menfaatleri ve selameti için bu görevi değerli kardeşim Haydar el-İbadi'ye bırakıyorum. Onun yönetiminde bir asker olarak yer alacağım" diye konuştu.Ordu güçlerine ve kendisini destekleyen aşiretlere sükunet çağrısı yapan Maliki, haksız bir şekilde suçlandığını savundu.
Maliki, şu ifadeleri kullandı: "Ben şahsi olarak açık bir şekilde hedef alındım. Sadece anayasayı işlettiğim için koltuğumdan ayrılmak istememekle suçlandım. Sadece hakkımı ve demokrasiyi savundum. Hakkım olanı istediğim için meseleyi Irak Federal Mahkemesi'ne taşıdım. Fakat hiçbir şekilde kanın dökülmesini istemiyorum."

Beyaz Saray'dan takdir
Maliki'nin istifa kararı Beyaz Saray tarafından da memnuniyetle karşılandı. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, "Bugün Iraklılar, ülkelerini birleştirme yolunda ileriye doğru yeni bir büyük adım attı. Başbakan Maliki'yi, Irak anayasasına uygun yeni bir hükümet kurma çabalarında başbakan adayı Haydar el-İbadi'yi destekleme kararından dolayı takdir ediyoruz" ifadesini kullandı. Irak'ta geniş siyasi yelpazeden liderlerin, Irak halkının ihtiyaçları ve meşru arzularını ele alan bir gündeme sahip, geniş temelli ve kapsayıcı bir hükümetin kurulması için İbadi ile birlikte çalışma taahhüdünü dile getirdiğini kaydeden Rice, son birkaç günde dünyanın dört bir tarafından gelen, İbadi'ye yönelik destek açıklamalarını da memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Rice açıklamasında, "Bunlar, Irak'ı yeni bir yola oturtacak ve halkını Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün oluşturduğu tehdide karşı koymada birleştireceğini umduğumuz cesaret verici gelişmeler. ABD, Irak ve Irak halkıyla güçlü bir ortaklığa olan bağlılığını sürdürmektedir" değerlendirmesine yer verdi.

8 yıldır başbakandı
8 senedir Irak Başbakanlığı görevini yürüten Maliki, ülkedeki farklı etnik grupları bir araya getiremediği için ağır eleştiri altındaydı. Son olarak IŞİD karşısında merkezi hükümetin etkisiz kalması Maliki üzerindeki iç ve dış baskıları artırmıştı.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2014, 08:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473