banner493

Rektörlük eleştirildi

DAÜ BİR-SEN, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde yaşanan sorunlarla ilgili basın toplantısı düzenledi

Rektörlük eleştirildi
banner432
Doğu Akdeniz Üniversitesi Birlik ve Dayanışma Sendikası (DAÜ Bir-Sen) dün Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) lokalinde basın toplantısı düzenleyerek, üniversitedeki, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde yaşanan sorunlarla ilgili açıklama yaptı. Sendika yetkilileri, DAÜ rektörlüğünün TİS düzenini yok etmeye çalıştığını iddia etti.
DAÜ Bir-Sen Eşbaşkanı Hakverdi yaptığı açıklamada, DAÜ yönetimi ile yapılan toplu iş sözleşmelerinde, ekstra talepleri olmamasına karşın, sonuca varılamadığını ve Uzlaşma Komisyonu’na başvurduklarını kaydetti. DAÜ rektörlüğünden, komisyon toplantılarına katılan personelin yetkili olmadığını, göstermelik olarak katıldıklarını iddia eden Hakverdi, son toplantıya da katılmadıklarını ifade etti.
Basın bildirisini okuyan DAÜ Bir-Sen Eşbaşkanı Cohar da, DAÜ rektörlüğünün TİS düzenini yok etmeye çalıştığını iddia etti. DAÜ rektörlüğünün, sendikanın talebiyle, DAÜ’deki işçi ve memurları kapsayan Toplu İş Sözleşmesi’nin imzalanmasına ilişkin oluşturulan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı temsilcisinin başkanlığında yürütülen Uzlaştırma Kurulu’nun 4 Ağustos tarihindeki son toplantısına makul bir mazeret göstermeksizin katılmadığını söyleyen Cohar, yasaya göre suç işlendiğini kaydetti.
Cohar, DAÜ Rektörlüğünün toplantıya katılmayarak, yasaya göre suç işlediğini, bu konuda yasal işlem yapması talebiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurduklarını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2014, 08:37
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner472

banner460