banner564
banner556

Acı ama gerçek

İhtiyat Sandığı Fonu'ndan eğitime harcama yapılabileceğini belirten Manavoğlu, “Son 20 yılda ülkede bir tane okul yapılmadı” dedi

Acı ama gerçek

 Halkın Partisi (HP) Milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu, İhtiyat Sandığı Fonu'ndan meslek okulları yapılabileceğini vurguladı.

Manavoğlu, katıldığı bir televizyon programında eğitimle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Manavoğlu, Gönyeli Yenikent’te polis okulu olarak inşa edilen binanın yaklaşık bir buçuk yıldır atıl durumda olmasına değindi. Manavoğlu, bölge geliştiği ve nüfus arttığı için okul ihtiyacı bulunduğunu ifade etti.
 “Genişleyen bir ülkeyiz ama ne yazık ki eğitim altyapımız aynı oranda gelişmedi. Eğitime yapılan yatırım da o oranda olmadı” diyen Manavoğlu, bunun sebeplerinin, nüfustaki hızlı artış,  hükümetlerin sürekli olarak değişmesinden dolayı kurumsal hafızanın zayıflamasıyla birlikte doğru uygulamaların yapılamaması, sezonluk uğraşlara dalıp esas meselelere yoğunlaşamamak olabileceğini belirtti.
Son 20 yılda ülkede bir tane okul yapılmadığını vurgulayan Manavoğlu, “Sadece birkaç okula yeni odalar, sahalar eklendi. Nüfus yapımıza ve çocuklarımızın üniversiteye gitme başarılarını baktığımızda biraz geri kaldığımızı söyleyebiliriz. Devlet okullarımız teknoloji gibi konularda olması gerektiği noktada değil. Özel okullarımızı da çok çağı yakalamış durumda görmüyorum. İstediğimiz noktada olmayan devlet okullarımız özel okullarımızı da aşağıya çekiyor diye düşünüyorum. Her ne kadar çeşitli imkânsızlıklar ve masraflara rağmen yapılmaya çalışılıyor olsa da.” ifadesini kullandı.

Okul yapıp devlete hibe gurur kaynağı
Okulların açılmasıyla Yenikent’teki okul ihtiyacının yeniden gündeme geldiğini anlatan Manavoğlu, özel şirketler ya da kişiler yardım amaçlı okul yapmak istiyorsa devletle aralarını koordine etmek gerektiğini söyledi.
“Okul yapıp vatandaşa hediye etmek, devlete hibe etmek gurur kaynağıdır” diyen Lefkoşa Milletvekili, Yenikent’te kullanılmadan öylece duran polis okulunun hemen karşısındaki büyük alanın Bakanlar Kurulunca meslek okulları kampüsü için ayrıldığını ancak herhangi bir yatırım yapılamadığını hatırlattı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner472