Sıra onayda

Seyrüsefer harcının akaryakıt yoluyla tahsil edilmesini sağlayacak yasa hazırlandı

Sıra onayda
Özgül Gürkut MUTLUYAKALI
Araç sahiplerinin yol kullanım vergisi olarak bilinen seyrüsefer harcının direkt ödenmesi yerine, tüketilecek akaryakıt yoluyla tahsilini öngören yasa tasarısı hazırlandı. “Yol Kullanımının ve Emisyonun Vergilendirilmesi Yasa Tasarısı” adıyla hazırlanan tasarı, “Akaryakıtın ve akaryakıt kullanımından kaynaklanan emisyonun vergilendirilmesi ve yol kullanımı ve emisyon vergisinin akaryakıt istasyonlarında pompalar ve akaryakıt kullanan motorlu taşıtlar üzerine monte edilen taşıt tanıma ve akaryakıt kullanım tespit sistemleri vasıtasıyla denetlenmesi” amacını taşıyor.
Resmi Gazete’de yayımlanarak halkın bilgisine getirilen tasarı, Meclis komitesinde ele alınmasının ardından Meclis Genel Kurulu’nda da görüşülüp onaylanarak, yürürlüğe girecek.

Kalkanlı: Seyrüsefer vergisinin yerini alacak
Tasarıyla ilgili TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Vergi Dairesi Müdürü Özdemir Kalkanlı, tasarının yasalaşmasıyla gündeme gelecek uygulamanın, seyrüsefer vergisinin yerini alacağını söyledi.
Kalkanlı, hedefin, elektronik sistemle kayıt yapılarak akaryakıtın ülkeye girişinden tüketimine kadarki tüm aşamalarının takip edilip vergilendirilmesi, böylece kayıp ve kaçağı önlemek olduğunu ifade etti.
Sigortacılar Birliği ile işbirliğiyle uygulamaya konacak elektronik takip sistemi sayesinde, araçların sigorta ve muayene gibi zorunlu işlemlerinin yapılıp yapılmadığının da kontrol edilebileceğini, yazarkasa fişinde sürücülere hatırlatma yapılıp uyarı verilebileceğini anlatan Kalkanlı, sistemin tüm bunlara imkan verecek şekilde tasarlandığını kaydetti.
Vergi Dairesi Müdürü Özdemir Kalkanlı, Motorlu Araçlar Mukayyitliği’nde yaşanan yoğunluğa ve vatandaşların uzun süre kuyrukta beklemesinin yarattığı sıkıntılara işaret ederek yeni yasayla bunun da önüne geçilmiş olacağını vurguladı.
Seyrüsefer vergisinin tüketilen akaryakıt yoluyla ödenmesiyle, araç sahiplerinin yine şimdi seyrüsefer vergisi için ödedikleri miktar civarında bir gideri olacağını anlatan Kalkanlı, özetle şöyle konuştu: “Yeni yasa yürürlüğe girip uygulama başlayınca, araç sahiplerinin ödeyeceği rakamlar, seyrüseferle ödedikleri miktarı geçmeyecek. Temel mantık yol kullanım vergisidir. Yolu çok kullanan, daha fazla zarar verenden daha fazla vergi öngörülüyor. Burada da yolu daha çok kullanandan elbette daha fazla alınacak ancak ortalama olarak seyrüsefer vergisi civarında olacak. Elbette aracınızı çok kullanırsanız bu rakamın üstüne çıkabilecek.
Devlet seyrüseferden topladığından fazla vergi toplamayı amaçlamıyor. Hatta bu rakamın altındaki miktarda vergi toplayabileceğimiz bir oranı koyduk.”

Motorlu Araçlar ve Yol Trafik (Değişiklik) Yasası
Öte yandan kamuoyunda “seyrüsefer affı” olarak bilinen “Motorlu Araçlar ve Yol Trafik (Değişiklik) Yasası da yürürlüğe girdi. Meclis’te 27 Şubat’ta oy birliğiyle onaylanan ve 14 Mart tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yasa, kayıttan düşen araçlarla ilgili belli rakamlarda ücretlerin ödenmesiyle yeniden işlem yaptırılabilmesine ayrıca geçmiş harç borçlarının da gecikme zammı olmadan ödemesine imkan veriyor.
Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2017, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER