banner564
banner556

Ankara’nın suyuna gitti

Politis’e göre Eroğlu Denktaş’tan daha akıllı ve daha güçlü

banner611
Ankara’nın suyuna gitti
banner598
banner616

   Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun, 2003’de Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın yaptığı “hatayı” bugün yapmadığını ve Osman Ertuğ’u Kudret Özersay’la değiştirerek, Ankara’nın “suyuna gittiği” iddia edildi.

   Politis Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun bugün, merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın 2003-2004’te olduğu gibi Kıbrıs sorununda zor bir durumda bulunduğu, ancak Eroğlu’nun Denktaş’tan daha akıllı ve çok daha güçlü olduğu yorumunu yaptı.
   Katerina Zorba imzalı haberde, “Eroğlu’nun Denktaş’ın yaptığı hatayı yapmadığını çünkü Ertuğ’un Özersay’la değiştirilmesini kabul etme noktasına varacak kadar Ankara’nın suyuna gittiğini” iddia edildi.

 

Sağı kontrol ediyor

   “Eroğlu’nun sakağında, Kurucu Cumhurbaşkanı’nın sahip olmadığı silahların bulunduğunu dolayısıyla, gelişmelerin kendisini sürüklemeyi başaramayabileceği” belirten

haberde özetle şöyle devam etti:
   “ 2014’teki Eroğlu’nun 2003’teki Denktaş’tan açık ara farkı, şimdiki Kıbrıslı Türk liderin, seçim dengelerinin Cumhuriyetçi Türk Partisi ve genel olarak çözüm kampına karşı avantajına olması ve Kıbrıs Türk sağını neredeyse tamamen kontrolünde bulundurmasıdır. İlaveten Eroğlu’nun karşısında güçlü ancak yaralanmış bir Adalet ve Kalkınma Partisi var ve Türkiye’deki peş peşe seçimler kendisine değişiklik ümidi veriyor. Eroğlu Rauf Denktaş’ın yaptığı hatayı da yapmadı, Osman Ertuğ’u Kudret Özersay’la değiştirmeyi kabul noktasına varacak kadar yavaş yavaş Ankara’nın suyuna gitti.
Ortak açıklama metninin içeriği de Eroğlu’nun Kıbrıs sorunundaki mantığına aykırı terminoloji ve söylemler yoktur. Kıbrıs Türk çevreleri, Kıbrıslı Türk liderin grubu ortak açıklama metninin içeriğini Kıbrıs Türk aşırı sağına halkla ilişkiler açısından zor satabileceğini söylüyor.
Eroğlu Demokrat Parti Ulusal Güçler Başkanı Serdar Denktaş ve (kendi kurduğu) Ulusal Birlik Partisi Başkanı Hüseyin Özgürgün’den yeşil ışık istedi, iki siyasetçi de –Eroğlu ile görüştükten sonra- ortak açıklamaya itiraz belirtmelerine karşın, müzakerelerin yeniden başlaması için açıklamaya rıza gösterme kararını destekliyor. Aslında gerek Serdar Denktaş’ın gerek Hüseyin Özgürgün’ün fazla değişiklik olanağı yoktu ve Eroğlu her an partilerini ellerinden alabilirdi.”

2015 planları

   “Eroğlu 2015 Cumhurbaşkanlığı seçimleri arifesinde planını yaptı ve diğer muhtemel rakipleri (Talat, Akıncı ve Nami) karşısında açık ara önde bulunuyor” iddiasının yer aldığı haberde, şu görüşlere yer verildi:

   “Kıbrıs Türk sağı bulunan Eroğlu’nun paramparça merkez sol alanından herhangi bir rakibe karşı çok avantajlıdır. Bu çerçevede Eroğlu’nun tek korkusu Erdoğan hükümetinin ‘entrikalarıdır’, ancak Eroğlu son yıllarda Erdoğan hükümetinin entrikalarını iki kez bozguna uğrattı: birincisi 2010’da Erdoğan’ın desteklediği Talat’a üstün gelerek, ikincisi de İrsen Küçük’ü bozguna uğratıp sonunda UBP’yi tamamen ve DP’nin meclis grubunun neredeyse yarısını denetimi altına alarak.
Şunu da belirtmek gerekir, Nisan 2015’e kadar Eroğlu Kıbrıs Türk çözüm güçlerini darbeleyebilir çünkü, Kıbrıs Türk sağı koalisyonuna onay vererek CTP-DP hükümetini derhal bozabilecek durumdadır.
   Elbette bütün bunlar Türkiye’deki duruma, daha doğrusu AKP’nin mart ayındaki yerel seçimlerden güçsüzleşmiş çıkıp çıkmayacağına bağlıdır.”

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2014, 02:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner474