banner493

Başbakanı Erdoğan’ı eleştirdiler

Kıbrıs Rum hükümeti ve siyasi partileri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Brüksel ziyaretinden dönüşünde yaptığı açıklamalara tepki göstermeyi sürdürüyor. Rum gazeteleri, Rum Hükümet Sözcüsü Hristos Stilianidis ve Rum siyasi Erdoğan’a tepki gösterdiğini aktardı.

Başbakanı Erdoğan’ı eleştirdiler
banner432

Stilianidis, Erdoğan’ın açıklamalarına cevaben, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in “Kıbrıs sorununun çözümü konusunda ne siyasi irade, ne de sağduyu dersine ihtiyacı olduğunu” söyledi.
Stilianidis, “Erdoğan’ınkiler gibi küçümser açıklamalarla özlü müzakerelerin başlayabilmesi ortamının oluşmayacağını” iddia ederek, Erdoğan’ın yapması gereken şeyin “Denktaş’ın mirasından kurtulması için Eroğlu’nu doğru yönlendirmek olduğunu” savundu.
Stilianidis ayrıca, Kıbrıslı Rumların Kıbrıs sorununun çözümüne inandıklarını ve bunu en kısa sürede istediklerini, Anastasiadis’in de “Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türklerin ortak vatanının ortak çıkarlarının savunucusu olduğunu kanıtladığını” iddia etti.

banner520
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu da, “Eğer Kıbrıs sorununun çözümünü gerçekten istiyorsa dikkatini uzlaşıya varılmış çerçevede yoğunlaştırmalıdır ve Sayın Eroğlu’nu bu çerçevede işbirliği yapmaya ikna etmek için birçok zemin vardır” dedi.

Kiprianu, Kıbrıs sorununun çözümündeki engelin Türk tarafının çeşitli konulardaki görüşleri olduğunu öne sürdü.
EURO.KO’dan yapılan açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın yaptığı açıklamalarla birçok kez, “Kıbrıs’ta iki ulusal devletin partenojenezinden daha azını kabul etmeyeceğini kanıtladığını” iddia etti.
Rum Ekologlar ve Çevreciler Hareketi’nden yapılan açıklamada “Erdoğan’ın açıklamalarından sonra, ortak açıklama yayınlanmasına yönelik çabaların neden hala devam ettiği?” sorusunu gündeme getirirken Rum Vatandaşlar Hareketi ise “Erdoğan’ın kışkırtmaya devam ettiği ancak, Anastasiadis’in kararlı bir şekilde tepki vermediği” eleştirisinde bulundu.


Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2014, 03:10
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner472