‘Çözüm garantisiz olacak’

Türkiye’nin, MED-7 zirvesiyle ilgili tepkisine Sözcü düzeyinde yanıt verildi

‘Çözüm garantisiz olacak’
 Türkiye Dışişleri Bakanlığı yaptığı bir açıklamayla, 10 Ocak tarihinde Roma’da gerçekleştirilen AB’nin Güney Avrupa Ülkeleri (Med7) Dördüncü Zirvesi’nin sonuç bildirgesinin Kıbrıs sorununa ilişkin maddesine tepki gösterirken, Güney Kıbrıs’tan yanıt gecikmedi.
   Fileleftheros gazetesi, İtalya, Fransa, İspanya, Portekiz, Yunanistan, Malta ve Güney Kıbrıs’ın oluşturdukları AB Güney Avrupa Ülkeleri dördüncü zirve toplantısının sonuç bildirgesinde, Kıbrıs sorununa ilişkin yer alan ifadelere Türkiye’nin tepki gösterdiğini yazdı.
   Gazete, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan resmi açıklamaya “Med7 Raporu Rahatsız Etti – Türk Dışişleri: İfadeler Çarpıtılmış” başlığı altında verirken, Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in ise Türkiye’yi yanıtladığını yazdı.
   Habere göre Hristodulidis, Kıbrıs Rum tarafının ilgilendiği şeyin Kıbrıs sorununun çözümü olduğunu ve Türkiye’nin, Kıbrıs sorununa çözümün söz konusu açıklamada ifade edilen tezler çerçevesinde olabileceğini kısa zamanda anlamasını umut ettiklerini söyledi.
   Med7 zirvesi sonuç bildirgesinde yer alan tezlerin, zirvede yer alan yedi ülkenin ve AB’nin tamamının tezleri, BM Genel Sekreterinin söylediği ve uluslararası toplumun güvenlik ve garantiler konusunda inandığı tezler olduklarını iddia eden Hristodulidis, “Türkiye ve Kıbrıs Türk toplumundaki bazı çevreler bunu ne kadar çabuk idrak ederlerse Kıbrıs sorunu da o kadar çabuk çözülür” şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2018, 10:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Akın Tangül
Akın Tangül - 6 ay Önce

Türkiye'mizin garantörlüğü ve Türk askerinin Kıbrıs'taki varlığı sonsuza kadar devam edecek be hey anlamak istemeyen IQsü düşükler

SIRADAKİ HABER