banner564
banner556

Eide: 2015’te herşey bitecek

Rum basınına göre, Kıbrıs’ta yeni bir krizi önlemek isteyen BM, katalizör rol oynayacak

Eide: 2015’te herşey bitecek
   BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ve grubunun, Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasıyla birlikte, izleyeceği iki eksenli taktiği belirlediği haber verildi.
   Haftalık Kathimerini “BM Müzakerelere Katalizör Müdahalede Bulunmak İstiyor... Kıbrıs MEB’inde Yeni Bir Krizi Önlemek İçin Maraton” başlıklı haberinde, eksenlerden birinin öneriler sunmak, ikincisinin de kısa zamanda önemli sonuçlar alınarak hidrokarbonlarla ilgili yeni bir kriz çıkmasını önlemek olduğunu yazdı. 
   Eide’nin, Kıbrıs Türk ve Rum taraflarının tezleri arasında faklılıklar bulunan noktalarda yakınlaşma olabilmesi hedefiyle öneriler sunarak etkin müdahalede bulunmaya çalışacağını yazan gazeteye göre tarafların, müzakerelerin ikinci aşamasında tarafların sunduğu tezleri inceleyen BM Kıbrıs Grubu, Kıbrıs sorununun bazı yönlerinde zorluklar görülse de taraflar arasında, köprü kurulamayacak anlaşmazlık bulunmadığı sonucuna vardı.
  Gazete Eide’nin, kısa zamanda önemli sonuçlar alınıp hidrokarbonlarla ilgili yeni bir kriz çıkmasını önlemek maksadıyla prosedürde, müzakereleri hızlandırılacak değişiklikler yapmaya çalışacağını belirterek özetle şunları ekledi:
   “Eide, süresi 6 Nisan’da dolacak NAVTEX’in yinelenmeyeceği ve Barbaros’un bölgeden çekileceği konusunda Ankara’dan ilke teyidi almış olmasına karşın Türkiye’nin nihai tavrı Lefkoşa’nın MEB’deki araştırma sondajlarının ertelenmesine bağlı olacak. Bu nedenle BM, hidrokarbonlar konusunda gerek Kıbrıs’ta gerek uluslararasında yaşanan nahoş gelişmeleri de dikkate alarak ENI’nin vereceği üç aylık teknik arayı iyi kullanmak istiyor.
   Bu arada Fileleftheros gazetesi  “2015’te Her Şey Bitecek” başlıklı haberinde Güney Kıbrıs’ın 2016’da seçim sürecine girecek olmasının müzakerelerin ortamını etkileyeceğine inanan BM’nin yıl sonuna kadar olan süreyi önemli zaman gören ve üç ay içerisinde yeterli ilerleme kaydetmek için prosedürü hızlandırmayı hedeflediğini yazdı. 
   Gazete BM’nin, Mayıs ayında başlayacağına inandığı müzakerelerde, tarafların karşılıklı sunduğu tezleri birbirine yaklaştırmaya çalışacağını, başaramazsa da köprü kurucu öneriler sunacağını belirten gazete bu köprü kurucu önerilerin “tarafsız” gibi gösterilmeye çalışılmasına karşın önceden hazırlanmış olduğunu vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2015, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner468