banner564
banner556

Girit’ten geldiler

Yunan F-16’larının ‘Vuda’ bölgesindeki hedefleri vurduktan sonra geri döndüğü açıklandı

Girit’ten geldiler

 Yunan F-16 savaş uçaklarının, Rum Milli Muhafız Ordusu tarafından icra edilen “Atsalino Velos” (Çelik Ok) kod isimli tatbikatına katılarak “Vuda” atış alanındaki hedefleri vurduktan sonra  Girit’teki Suda üssüne geri döndüğü bildirildi.
   Haftalık Kathimerini’nin haberine göre 3 Yunan F-16’sının Güney Kıbrıs semalarında uçması ile son yıllardaki Rum-Yunan askerî işbirliğinin perspektifler edinebileceği mesajını verdiğini yazdı.
   Askerî çevrelerin ve askerî analizcilerin durumu değerlendirirken, “yeni doktrin Ortak Savunma Sahası Doktrini’nden çok farklı, Yunan savaş uçaklarının tatbikat için Kıbrıs semalarında olması ile 19 yıl önceki kurmaylıkların  operasyonel planlamaları arasında hiçbir paralellik kurulamaz” dedikleri kaydedildi.
   Gazete Rum tarafının askerî alandaki güçsüzlüğü ve Yunanistan’ın, ekonomik kriz nedeniyle askerî alanda karşılaştığı zorluklar nedeniyle, Rum yönetiminin askerî alana da etkileri olan bölgesel müttefiklerini çeşitlendirmeye yöneldiğini ve Yunanistan dışında İsrail, Mısır ve Fransa ile askerî ilişkilerini pekiştirdiğini belirtti.
   Haberde Rum-Yunan ekseninin, Anastasiadis hükümetinin daha ilk günlerinde, “özde  Rum-Yunan Ortak Savunma Sahası Doktrini’nin ardılı olduğu” kaydedilen “Hükümetler Arası Savunma Konseyi” aracılığıyla ortaya konulduğu belirtildi.
   Yunan savaş uçaklarının en son Güney Kıbrıs semalarında görüldüğü 2000 yılındaki “Nikiforos-Toksotis” tatbikatının ardından Yunan Hava Kuvvetleri’nin 4 Apachie saldırı helikopteri, 2 Chinook nakliye helikopteri ile Ekim 2018’de  “Vuda” atış alanındaki RMMO tatbikatına katıldığını belirten gazete Yunan helikopterlerinin Ada’ya gelişinin, -operasyonel açıdan- savaş uçaklarının Perşembe günkü gelişinden çok daha meşakkatli bir görev olduğunu yazdı.
   Yunan F-16’larının, Ada’ya gelişleri sırasında Türkiye’nin herhangi bir engellemesiyle karşılaşmadığı kaydedildi.
 

banner571

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473