banner564
banner556

Durmak yok

Bakan Taçoy, Doğu Akdeniz'de sonuç alınana kadar arama çalışmalarının devam edeceğini söyledi

Durmak yok

 Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, "Doğu Akdeniz'de doğal gaz arama çalışmalarımız sonuç alınana kadar devam edecek. Doğu Akdeniz'de doğal gaz varsa ki var, biz de çıkaracağız." dedi.

banner571

Kastamonu Üniversitesi "Uluslararası 15. Anadolu Bilimleri Kongresine" katılan Taçoy, 
Barış Pınarı Harekatı'na değindi. Taçoy, "Biz 1974'de barış harekatını yaşadık. Belki yaşımız daha çok küçüktü ama savaşın ne olduğunu iyi bilenlerdenim. Savaşın ve karşı tarafın ne yapmak istediğini de iyi bilenlerdenim. Eğer barış yoluyla olmuyorsa savaş yoluyla bir şekilde halletmek gerektiğini de iyi bilenlerdenim" dedi.
Taçoy şöyle dedi:
"Barış Pınarı Harekatı'nda Türkiye'mizin, tüm Türk milletinin göstermiş olduğu kararlı duruşunun sonucunda önceki gün büyük gururla izledik ve gördük ki tüm dünya Türkiye'nin haklılığını anladı. Bu haklılığı biz 1974'te anlatmaya çalıştık. Yunan cuntasının yapmış olduğu hareketin ve Kıbrıs'ta yapmış olduğu darbenin neticesinde garantör Türkiye'nin müdahalesinin ne kadar haklı olduğunu anlatmaya çalıştık. Şimdi inşallah anlamışlardır.”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde Türkiye'nin bölgenin en etkili devleti olduğunu dünyaya bir kez daha gösterdiğini belirten Taçoy,  bu süreçte Kıbrıs Türk halkı olarak her zaman ana vatan Türkiye Cumhuriyeti'nin yanında yer aldıklarını dile getirdi.
İçlerindeki azınlık bir grubun çıkan cılız seslerine kulak verilmemesini isteyen Taçoy, "Bu sadece ve sadece seçim propagandaları için yapılmış şeylerdir. Zıtlaşa bilme ve puan toplama adına yapılan işlerdir. Onun için hiç dikkate almadan onları bir kenara itin, hiç konuşmayın bile. Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki tarihi kültürel geçmişi ve bu geçmişin ayrılmaz bütünlüğünü unutanlardan değiliz" diye konuştu.

Akdeniz'de doğal gaz arama çalışmaları
Taçoy, Türkiye'nin masada ve sahada kazanan bir ülke olduğunu vurgulayarak, mavi vatan Kıbrıs'ta sondaj ve sismik arama gemilerinin görevlerini en iyi şekilde yaptığını anlattı.
Türk donanmasının da bu çalışmalara eşlik ettiğine işaret eden Taçoy, şunları söyledi:
"Rumların tek taraflı oldu bittiler yaratmaya çalıştığı Doğu Akdeniz'de kararlı bir şekilde ilerleyişimizin devam edeceğinin en güzel göstergesidir. Yavuz sondaj gemimiz en son Rumların 7. parsel olarak ilan ettiği bölgede araştırmalarına başladı. Burada yapılacak olan sondaj yaklaşık 5 bin 500 metre. Doğu Akdeniz'de doğal gaz arama çalışmalarımız sonuç alınana kadar devam edecek.”  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473