‘İsviçre’yi bekleyin’

banner453

Güzelyurt’un ‘Federal Yönetim altında’ olabileceğini belirten Rum Dışişleri Bakanı Kasulidis, halkın yanıltıcı bilgilere aldanmamasını istedi

‘İsviçre’yi bekleyin’
banner432
 Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Rusya ziyareti öncesinde, Alithia gazetesine Kıbrıs konusunda değerlendirmelerde bulundu.
   Gazetenin “Tartışmalı Bölgelere Federasyon Çatısı (Şemsiyesi)… Federal Yönetim Altındaki Bölgelerin Statüsü Masada” başlıklarıyla manşetten verdiği habere göre; Kasulidis, Güzelyurt’la (Omorfo) ilgili bir soruya karşılık “bölgelerin federal yönetim altına konması olasılığı genel anlamda ihtimal dışı değildir. Özel statüye ilişkin başka fikirler de vardır”dedi.
   Kasulidis, herkese, önyargılı davranmamaları ve İsviçre’de meydana gelecek gelişmeleri bekleme çağrısında da bulundu.
   Kasulidis’in “kartlarını açtığı” yorumunda bulunan gazete, tarafların İsviçre’ye hareketinde önce, Kasulidis’in de Rusya’yı ziyaret edeceğini yineledi.
   Rusya hükümetiyle temaslarda bulunacak Kasulidis’in, Kıbrıs sorununun çözülmesi gerektiğini ve BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi olarak Moskova’nın desteği konusunu masaya koyacağını yazan gazete, “Kasulidis’in sözlerini sakınmadığını ve prosedürlerin/süreçlerin, bir uzlaşma ürünü olacak çözüme yol açması gerektiğinden söz ettiğini” kaydetti.
   Çözümün ekonomik sürdürülebilirliğinin önemine vurgu yapan Kasulidis “Kıbrıslılar referandumda oy verirken, ilk kriterleri kendi güvenlikleri olacak” şeklinde konuştu.

Bir ilk olacak

   Gazeteye göre, İsviçre’de yapılacak görüşmelerle ilgili bir soru üzerine Kasulidis, toprak konusunun ilk kez görüşüleceğini ve bu konunun neredeyse daha önce hiç ele alınmadığını dile getirdi.
   İki tarafın çalışmasının ürünü ve haritalarla birlikte, özlü bir görüşmenin ilk kez gerçekleştirileceğini dile getiren Kasulidis, mutabık kalınması halinde bunun çözüme varılmasına ilişkin çabalar açısından önemli bir katkı teşkil edeceğini kaydetti.
   Kasulidis, bunun, toprağın çözümünden şu veya bu şekilde etkilenecek olan herkesin beklediği bir şey olduğuna da dikkati çekti.
   Rum kesiminin haritalar sunmaya hazır olup olmadığına ilişkin bir soruya karşılık ise Kasulidis, “evet, hepimiz konuyla ilgili olarak hazırız” yanıtını verdi.
   Rum Dışişleri Bakanı Kasulidis, “İsviçre’de Toprak’ın yanı sıra kapsamlı bir müzakere olacak gibi görünüyor. O halde bu başlık diğer bütün başlıklarla birlikte al-vere mi dahil olacak” sorusu üzerine şu yanıtı verdi:
   “Al-ver ifadesi şeytanlaştırıldı. Baştan beri bütün müzakere, taraflardan birinin diğeriyle buluşma çabası içerisinde hareket etmesinden başka nedir ki? Bu etiketi yapıştırmayalım. Dört başlıkta da hala çözümsüz kalmış konular var. Müzakere grupları da orada olacak, zamanın tümünü müzakerelere bağlamış olacaklar ve her şeyi görecekler.”
   İsviçre’deki zamanın esas kısmının toprak olacağını dile getiren Kasulidis, belirsizlikte bulunan başka konular da olduğunu ve bunların da ele alınacağını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2016, 06:48

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER