Bu iddia cevaplanmalı

Bertan Zaroğlu, 12 mührü olan insanların yerine 5 mührü veya mührü olmayan kişilerin vatandaş yapıldığını ileri sürdü

Bu iddia cevaplanmalı
Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Sekreteri Bertan Zaroğlu, ülkede doğan çocukların vatandaş yapılmamasını eleştirerek, yönetime geldiklerinde vatandaşlıklarla ilgili düzenlemeler yapacaklarını söyledi. 
Zaroğlu, 2009’dan sonra yapılan vatandaşlıkların hepsinin destekçisi olduğunun altını çizdi ancak vatandaşlığı hak etmiş 12 mührü olan insanların yerine 5 mührü olan veya mührü olmayan kişilerin vatandaş yapılmasına tepki gösterdi.
Zaroğlu, YDP’nin KKTC vatandaşlarının bir araya gelerek kurduğu bir parti olduğunu dile getirerek, “Biz ezilenlerin, ötekileştirilenlerin partisiyiz diyoruz fakat burada sadece ötekileştirilen sadece 1974’ten sonra gelenler değil, Kıbrıslı diye adlandırdığımız birçok insan da ötekileştiriliyor” dedi. 
Baraj konusu ile ilgili de değerlendirme yapan Bertan Zaroğlu baraj sıkıntılarının olmadığını söyledi. 
“Maraş konusunu ilk gündeme taşıyan biziz” diyen Zaroğlu, şöyle devam etti:
“Bir kesim Maraş’ı açıp Türklere verelim, diğer kesim de BM kontrolüne verelim diyordu. Biz bunun ortasında bir öneri sunduk. Maraş’ın açılmasını maddelerle ifade ettik. Fakat altını çizmek isterim ki iddiamız Maraş Türk malıdır. Maraş Türk yönetiminde, BM gözetiminde özel açılsın dedik. Yani eski kullanıcıları gelip kullandıkları yerleri tekrar kullanabilirler. Toplumda birçok kesimde olumlu karşılandı. Ardından bununla ilgili üst düzey toplantı yapıldı. Bu olayla çözüm üreten bir parti olduğumuz imajını yakalamış olduk. Burada 2 milyar dolar civarında KKTC bütçesine girecek para var. Bu para ekonomimizi rahatlatacak.” 

“Vatandaşlık uygulamasında haksızlık var”
Vatandaşlıklarla ilgili, 2009 yılından sonra Sivil toplum örgütü başkanlığı döneminde birçok çalışma yaptığını dile getiren Zaroğlu, 2009’dan sonra yapılan vatandaşlıkların hepsinin destekçisi olduğunun altını çizdi ancak vatandaşlığı hak etmiş 12 mührü olan insanların yerine 5 mührü olan veya mührü olmayan kişilerin vatandaş yapılmasına tepki gösterdi.
Vatandaşlıklar konusunda yeni bir uygulama yapıldığını söyleyen Zaroğlu şöyle devam etti:
“Kimliği alan bir arkadaşa Bakanın adı ne diye soru soruluyor. Bunlar büyük yanlış tutumlardır. Sayın Bakana da şunu hatırlatalım, bu vatandaşlığı alan insanlar aslında sizin partinizin adaletsizliği yüzünden bu güne kadar alamadılar. Hem engel olup hem de kimliği size ben veriyorum edasıyla hareket etmek kabul edilebilir bir durum değil. Bu insanların aklıyla oynamaktır.” 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2018, 02:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER