banner564
banner556

Erdoğan, Türk tarihinde bir ‘ilk’

Çankaya’daki Cumhurbaşkanlığı devir teslim törenine katılan Eroğlu, çok sayıda yabancı devlet adamının yanında yer aldı

Erdoğan, Türk tarihinde bir ‘ilk’
 Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 12’inci Cumhurbaşkanı olarak dün resmen göreve başladı. Çankaya’da yer alan Cumhurbaşkanlığı devir teslim törenine çok sayıda yabancı devlet adamının yanı sıra KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da katıldı. Eroğlu ve eşi Meral Hanım, Erdoğan çiftinin yanında yer aldı.
   Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, kendisine gösterilen ilgiden büyük bir memnuniyet duyduğunu belirtti.
   Türkiye’nin yeni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yabancı konukların huzurunda 2 bin senelik Türk tarihinde ilk kez halkın oylarıyla seçilen bir Cumhurbaşkanı olduğunu söyledi.

Atlı birlik karşıladı
Cumhurbaşkanlığı'nın 1. No'lu kapısında, tarihteki 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve Türk bayrağı taşıyan atlı birlik tarafından karşılanan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın bulunduğu makam aracı, atlı birlik eşliğinde tören alanına geldi. Erdoğan ve eşi, tören alanında 11. Cumhurbaşkanı Gül ve eşi tarafından karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından tören kıtasını "Merhaba asker, nasılsınız" diyerek selamladı. "Sağol" karşılığını alan Erdoğan, "Sizler de sağolun" dedi.
Tören sırasında, Erdoğan'a eşi Emine Erdoğan, Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül de eşlik etti.

Basına poz verdiler
Büyük Şeref kapısının önünde Cumhurbaşkanları ve eşleri basın mensuplarına poz verdi. Daha sonra Erdoğan ile Gül eşleriyle birlikte devir-teslim töreninin yapılacağı salona geçti. Burda ilk konuşmayı 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaptı.

Gül: 40 yılı aşan bir dava arkadaşlığımız var
Gül, konuşmasına "Sayın Cumhurbaşkanı, değerli Hanımefendi, ekselanslar, hanımefendiler, beyefendiler, 7 yıl süreyle üstlenmiş olduğum Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı görevini  Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a devretmekten büyük bir şeref duyuyorum" sözleriyle başladı. Bu münasebetle düzenledikleri devir teslim töreninin kendisi için büyük bir mutluluk kaynağı olduğunu dile getiren Gül, şöyle devam etti:
"Katılarak bizi onurlandıran yabancı misafirlerimize 'hoş geldiniz' diyorum. Özellikle aramızda bulunan değerli cumhurbaşkanı dostlarımızı tekrar sevgiyle selamlıyorum, onları burada bir kez daha görmekten büyük memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Hepsiyle çok hukukumuz oldu. Burada hazır bulunan dostlarımı da muhabbetle selamlıyorum. Görev sürem boyunca uyum ve eşgüdüm içinde çalıştığım, ülkemizin yasama, yürütme ve yargı organları mensuplarına ve sivil toplumumuza, aziz milletime bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Bu süre içinde ikili ilişkilerimizi geliştirmek, bölge ve dünya barışına katkıda bulunmak amacıyla işbirliği yaptığım, bir bölümü aramızda olan değerli dünya liderlerine de tekrar şükranlarımı sunuyorum."
Törenin önemli bir özelliğinin bulunduğunu vurgulayan Gül, "Türk halkı tarafından Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Recep Tayyip Erdoğan, değerli kardeşimle, 40 yılı aşan bir dava arkadaşlığımız, dostluğumuz ve beraber çalışma mesaimiz var. 40 yıl, yarım asra yaklaşmış demek. 40 yılı aşan dediğime göre, yarım asra yakın bir beraberliğimiz var. Dolayısıyla böyle bir arkadaşıma devrediyorum" diye konuştu.

Erdoğan: Sorumluluğum çok daha fazla
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, katılımcıları selamlayarak, "Türkiye Cumhuriyeti'nin 12. Cumhurbaşkanı olarak göreve başladığım bu ilk saatlerde öncelikle ekranları başında bizi izleyen aziz milletime sonsuz şükranlarımı sunuyorum" ifadesini kullandı.
91 yıllık cumhuriyet tarihinde ve 2 bin yıllık Türk tarihinde ilk kez devletin başındaki ismin, milletin sandık başına gidip tercih yapması ile belirlendiğini ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Türkiye Cumhuriyeti'nin 12. Cumhurbaşkanı olmanın mutluluğunu hissettiğim bu ilk saatlerde aynı zamanda halkın oyları ile seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olmanın da iftiharını yaşadığımı özellikle ifade etmek istiyorum. Tabii bu vesile ile sorumluluğun çok daha fazlasıyla arttığının bilinci içerisindeyim. Gerek 2007'deki Anayasa değişikliğine yüzde 69 oy oranı ile 'evet' diyen, gerek 10 Ağustos'ta ilk turda yüzde 52 oranında oy vererek şahsıma bu kutlu vazifeyi tevdi eden milletime teşekkür ediyor, nefes alıp verdiğim müddetçe emanetlerine sımsıkı sahip çıkacağımı özellikle vurgulamak istiyorum."

Gül’e teşekkür
"Türkiye Cumhuriyetinin 11. Cumhurbaşkanına, değerli dava arkadaşıma 7 yıldır başarı ile yürüttüğü bu kutlu vazifeden dolayı şahsım, ailem, ülkem ve milletim adına özellikle şükranlarımı sunuyorum" diyen Erdoğan, şöyle konuştu:
"Şahsım Başbakan olarak, Sayın Gül de Cumhurbaşkanı olarak 7 yıl boyunca uyum ve koordinasyon içinde Türkiye'ye çok büyük hizmetler ve eserler kazandırdık. Çok uzun bir yürüyüşteki yol arkadaşları olarak kendilerinin de az önce ifade ettiği gibi 40 yılı, mütecaviz bir süre kolay değil, birlikte olmanın sorumluluğu içerisinde geldiğimiz bu nokta inanıyorum ki eserlerle bunu taçlandırmanın geldiği bir noktadır. İşte Türkiye'ye çok büyük hizmet ve eserler bu anlayış içerisinde kazandırıldı. Çok uzun bir yürüyüşteki yol arkadaşları olarak bundan sonra da Sayın Abdullah Gül'ün tecrübe ve fikirlerinden istifade etmek arzusunda olduğumu özellikle belirtmek isterim."

 "Bugün kapanan dönem eski Türkiye dönemidir"
Yapılan her değişikliğin daha büyük değişimlerin yolunu açtığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:
"Cumhurbaşkanının doğrudan doğruya halk tarafından seçilmesi teknik bir değişikliğin ötesinde aslında bir dönemin kapatılması meselesidir. Bugün kapanan dönem eski Türkiye dönemidir. Kapıları ardına kadar açılan yeni dönem ise cumhuriyetimizin ilk yıllarındaki öz ve ruhu taşıyan yeni Türkiye, büyük Türkiye dönemidir. Eski Türkiye'de çeteler vardı, vesayet vardı, eski Türkiye'de siyasetin üzerinde engeller, tehditler vardı. Eski Türkiye'de istikrarsızlık, şüphe ve tereddüt vardı. Adım adım ve sabırla gerçekleştirdiğimiz her bir reformla bu sorunları hamd olsun geride bıraktık. En son cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesiyle milli iradenin ve demokrasinin mutlak zaferini de dünyaya böylece ilan etmiş olduk. Bugünden itibaren Türkiye eski tartışmalarla vakit kaybetmeden, enerjisini heba etmeden kamplaşma ve kutuplaşmaya fırsat vermeden cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümü olan 2023 hedeflerine odaklanacaktır”

Türkiye'nin dış politikası
Türkiye'nin stratejik hedefi olan Avrupa Birliği üyeliğine yürüyüşünün, daha kararlı şekilde devam edeceğini belirten Erdoğan, "Demokratik reformlarımız hız kesmeyecektir. Başta çözüm süreci olmak üzere her türlü vasıtayla, 77 milyonun birliği ve bütünlüğü daha güçlü şekilde tesis edilecektir" dedi.
Konuşmaların ardından 12. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gül'e, Devlet Şeref Madalyası ve Cumhurbaşkanlığı Forsu takdim etti.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2014, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473