banner564
banner556

Ergün Olgun Manchester’da konferans verdi

Kıbrıslı Türk Müzakereci Ergün Olgun, İngiltere’nin Manchester şehrinde Jean Monnet Merkezi’nde konferans verdi.

Ergün Olgun Manchester’da konferans verdi
Olgun, konferansta, yakın zamanda başlaması öngörülen kapsamlı çözüm müzakerelerinin başarıya ulaşılabilmesi için yapılması gerekenler konusundaki Kıbrıs Türk vizyonunu katılımcılarla paylaştı.
Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Müzakereci Ergün Olgun, konferansta, fırsatların gerçekleşmesindeki engeller, bunların nasıl aşılabileceği, ortaya çıkan fırsat penceresinin nasıl doğru kurgulanabileceği ve ne tür katalizörlerin kullanılabileceğinin tartışıldığını ifade etti.
Konferansın oldukça verimli geçtiğini belirten Olgun, “Temennimiz Kıbrıs’a döndüğümüzde buradaki fikirlerden de yararlanarak önümüzdeki müzakere sürecinin sağlıklı, doğru, iki taraf için de kazan- kazan bir sonuç verebileceği bir kurgulamaya gidip bunu Birleşmiş Milletler’le paylaşıp sürece pozitif bir şekilde angaje olmaya devam etmektir" dedi.
Olgun konuşmasında ayrıca, fırsat penceresinin sağlıklı sonuç verebilmesi için tarafların önümüzdeki dönemde özellikle geçmişte sürecin sıkıntıya uğramasına yol açan nedenlerden ders çıkarması ve tek yanlı girişimlerden kaçınarak özellikle hidrokarbon konusunun yeniden bir sıkıntıya yol açmaması için birlikte ve mutabakatla hareket etme yollarını bulması gerektiğinin altını çizdi. 
Ergün Olgun, fırsat penceresinin sağlıklı değerlendirilmesinde BM dahil uluslararası camiaya da sorumluluklar düştüğünü ve Kıbrıs sorununun en kısa zamanda çözümlenmesinin adada ve bölgede istikrara katkı yapacağını söyledi. Olgun, hidrokarbon konusunun Kıbrıs için bir lanetten fırsata dönüşmesinin ise Kıbrıs Türk ve Rum ekonomilerinin ciddi ivme kazanmasına da katkıda bulunacağını vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2015, 09:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner455