banner556

Güldürürken düşündürdüler

Başbakanlık önünde ekonomik kriz, sokak tiyatrosuyla protesto edildi

Güldürürken düşündürdüler

İbrahim DİRAN 

Sivil toplum örgütlerinden Bağımsızlık Yolu, ekonomik krizle ilgili başlattığı eylemleri çerçevesinde dün, Başbakanlık önünde de gösteri yaptı.
Eylemde Baraka Kültür Merkezi Tiyatro Ekibi de zamları ve ekonomik krizin vatandaşlara etkisini sokak tiyatrosuyla protesto etti. Eylemde, tiyatro ekibi herhangi bir şey ödemeden ateş yakma ve elektrik üretimi gibi teknikleri, mizahi üslupla canlandırdı.
Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Münür Rahvancıoğlu, eylemde yaptığı konuşmada Türk Lirası’nın değer kaybından yaşanan ekonomik krizin halkı çok ciddi bir şekilde etkilediğini, beklentilerinin ekonomik krizlere karşı korumasız olan kesimlerin ekonomik krizlerden daha az etkilenmesini sağlayacak tedbirlerin alınması olduğunu ifade etti.
Hükümeti halkın ayakları üzerinde durmasını sağlamasına yönelik tedbirler almaya çağıran Rahvancıoğlu, “Hükümet, ev satışları azalacağı için kârları azalacak olan büyük inşaat şirketleri, para hareketleri yavaşlayacağı için kârları azalacak bankaları ve otelleri düşünen önlemler almıştır” dedi.
Daha sonra Bağımsızlık Yolu Mali Sekreteri Melisa Koloz Bağımsızlık Yolu’nun hazırladığı krize karşı halkın 15 maddelik önlemler paketini okudu.
Alınması istenilen tedbirler arasında kiraların Türk Lirası’na bağlanması, 250 kws’ye kadar olan elektrik tüketiminin ücretsiz olması; devlet okullarında kayıt ücreti, kırtasiye veya kıyafet parası alınmaması; hastanelerdeki ücretlerin kaldırılması; faize faiz alınmasının yasaklanması; vergi affının çıkarılması; ülkede üretimi yapılan ürünlerin ithalatının yasaklanması da bulunuyor.
 

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2018, 10:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474