banner564
banner556

Hristalla direniyor

Anastasiadis “git” diyor, Merkez Bankası Başkanı görevde olduğunu açıklıyor

Hristalla direniyor
   Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, son günlerde Merkez Bankası’nda yaşananlarla ilgili olarak Başkan Hristalla Yorgacis’in istifası konusunda ısrar ettiği, Yorgacis’in ise istifa etmeyi reddettiği belirtildi.
   Politis gazetesi ve diğer gazeteler, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Mısır dönüşünde gerçekleştirdiği iki günlük temaslarının sonunda, Merkez Bankası Başkanı Hristalla Yorgacis’in görevinden uzaklaştırılması için öngörülen prosedürlerin hayata geçirilmesini istediğini, bu bağlamda Başsavcı Kostas Kliridis’ten, Yorgacis’in görevinden uzaklaştırılması konusundaki anayasal hükümleri hayata geçirmesi için tüm olguları incelemesini talep ettiğini yazdı.
   Hükümetin, argümanın çıkarlar çatışması şeklinde olduğunu yazan gazete, Merkez Bankası Başkanı Hristalla Yorgacis’in eski eşi Andreas Yorgacis’in, dün akşam, Vgenopulos davasından istifa etmesiyle birlikte olguların değişebileceğini belirtti.
   Gazete aynı haberinin içerisinde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin de konuya müdahale etmesine karşın Hükümetin, Yorgacis’in istifa etmesi yöndeki tutumunu değiştirmeye yeterli olmadığını yazdı.
   Habere göre Avrupa Merkez Bankası Başkanı Marios Draghi, Rum Merkez Bankası’yla ilgili olaylara ilişkin Anastasiadis’i telefonda aradı.
   Rum Başkanlık Sarayı’ndaki toplantıya katılan Meclis’te temsili bulunan partilerin ise ortak bir tutum sergilediklerini yazan gazete, partilerin Yorgacis’in ve Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyelerinin istifasını talep ettiğini belirtti.
   Habere göre Rum partiler ayrıca kamuoyu önünde gelişen olayların Rum Merkez Bankası kurumunu yaraladığı görüşünü de ortaya koydu.

Laiki Bank’ı konuştular

   Rum Merkez Bankası Başkanı Hristalla Yorgacis, Anastasiadis ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Anastasiadis ile yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti.
   Merkez Bankası’na ilişkin olarak son 48 saat içerisinde meydana gelen olaylara hiç değinmeyen Yorgacis, görüşmede, Laiki Bankası’nın mal varlığına ilişkin düşüncelerini ortaya koyduklarını, Anastasiadis’in ise kendilerini dikkatle dinlediğini söyledi.
    İstifasını sunup sunmadığı şeklindeki bir soru üzerine ise Yorgacis “Merkez Bankası Başkanı olarak görevimi icra etmeye devam edeceğimi söylemek isterim” şeklinde yanıt verdi.
   Partilerin kendisine yönelik eleştirilerini nasıl göğüsleyeceği şeklindeki bir soru üzerine Yorgacis, ülkede bir anayasanın ve herkesin saygı duyması gereken yasalar bulunduğunu, bu anayasa ve yasaların Merkez Bankası’nın bağımsızlığını koruduğunu ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2015, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner455