banner564
banner556

İkisi de geçebilir

Alevi Kültür Merkezi’ni ziyaret eden Uluçay, muhaceret affının Eylül’de, yeni yurttaşlık yasa tasarısının da Ekim’de Meclis’te olacağını söyledi

İkisi de geçebilir
İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, uzun zamandır beklenen yeni Yurttaşlık Yasa Tasarısı’nı hazırladıklarını ve hükümet ortağı DP-UG ile paylaştıklarını belirterek, yaz dönemindeki istişarelerin ardından tasarının ekim ayında Meclis’e sevk edeceklerini açıkladı.
Tasarıdaki yeni düzenlemelerle hem devletin hem de insanların rahatlayacağını, sırası gelenin belli kriterler dahilinde vatandaşlığa alınacağını kaydeden Uluay, “En önemlisi de bu yasayla insanları, siyasilerin kapısından kurtarmayı hedefliyoruz” dedi.
İçişleri Bakanı Uluçay, uzun zamandır bekleyen muhaceret affı için de çalışmalar yapılarak Bakanlar Kurulu’na sevk ettiklerini, bayramdan sonra Meclis’e gönderileceğini, eylülde de Meclis’ten geçirileceğini umduğunu açıkladı.
Uluçay, dün Alevi Kültür Merkezi Gazimağusa Şubesi’nden bir heyeti kabul etti.
Alevi Kültür Merkezi Gazimağusa Şube Başkanı Zeynel Arslan, merkez üyesi olup sorun yaşayan arkadaşları olduğunu ve bunları birlik içinde çözmek için çalıştıklarını söyledi.
Uluçay’la önceden de görüştüklerini ve sorunlarını dile getirdiklerini belirten Arslan, sorunlarının çözümü için öncelikle iyi diyaloglar içerisinde olmak gerektiğine inandığını kaydetti.

Destek vermeye hazırız”
İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay ise, Merkezin sorunlarını daha önceki görüşmelerde de dinleme imkanı bulduğunu kaydeden Uluçay, bakanlık ve hükümet olarak Merkezin faaliyetlerinin gelişmesi ve sorunların çözülmesi noktasında destek vermeye hazır olduklarını belirtti.
Uluçay, ülkede birikmiş sorunlar olduğunu ve bunları çözmek için canla başla çalıştıklarını ifade ederek, kronikleşmiş sorunları çözmenin zor olduğunu ancak insanların selameti açısından ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını söyledi.

“Yurttaşlık yasası tasarısı hazır”
Uzun zamandır büyük bir kesimin beklediği Yurttaşlık Yasası’yla ilgili tasarıyı hazırladıklarını ve şu an hükümet ortağıyla paylaştıklarını belirten Uluçay, “yaz döneminde istişare edeceğiz, ekim ayında da Meclis’e sevk edeceğiz” dedi.

“Aileler birleşecek”
Uluçay, uzun zamandır bekleyen muhaceret affı için de çalışmalar yapılarak Bakanlar Kurulu’na sevk ettiklerini, bayramdan sonra da Meclis’e gönderileceğini, eylülde de Meclis’ten geçirileceğini umduğunu açıkladı.
Bu affın ailelerin birleştirilmesine vesile olacağını belirten Bakan Uluçay, cezalı konumundaki kişilerin cezaları ne kadar olursa olsun, bir asgari ücrete düşürülmesini öngördüklerini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2014, 09:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner455