Nüfus açılımı sürüyor

Bakan Evren, “İlk isimlerinden memnun olmayan vatandaşlar, yeni düzenleme ile isimlerini mahkeme yoluyla değiştirebilecek” dedi

Nüfus açılımı sürüyor
Yurt dışında yaşayan vatandaşların soyadı olarak kullandıkları baba adlarını ve özel adları, KKTC’de resmi soyadı olarak alabilmelerinin önü açılıyor.
İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Nüfus Kayıt Dairesi’nin yürüttüğü yasalar çerçevesinde bulunan “Doğum ve Ölümlerin Kaydı Yasası’nın” yeniden revize edildiğini ve çok yakında Meclis’e götürüleceğini bildirdi.
Evren, nüfus kayıt yasalarında devrim niteliğinde yenileme ve güncelleme hazırlığı içerisinde olduklarını söyledi.
Bakan Evren, bakanlık basın bürosu aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, 1975 yılında itibaren yürürlükte bulunan ve doğum ve ölüm kayıt işlemlerini düzenleyen 2/1975sayılı Doğum ve Ölümlerin Kaydı Yasası’nda yapılan değişiklikler hakkında bilgi verirken, ülkede 1 yaşına kadar isim değiştirme hakkı tanındığını hatırlattı ve çocuklarda bu sürenin 5 yıla çıkarıldığını anlattı.
Yeni uygulama ile şahısların reşit olmasından itibaren mahkeme yoluyla isim değiştirmesinin mümkün olabileceğini belirten Bakan Evren, bunun mevcut yasalarla mümkün olmadığını, bir kişinin isminin değiştirilmesinin hiçbir surette kabul edilmediğini ifade etti.
Bakanlık olarak vatandaşların işlemlerini daha kolay bir şekilde yapabilmesi için elektronik ortamda işlem yapabilme olanağı sağlanacağını kaydeden Bakan Evren, ayrıca 1974 yılından itibaren soyadı işlemlerini düzenleyen 16/1974 sayılı KKTC Mensuplarının Soyadı Kuralı’nın, “Soyadı Yasası” olarak güncelleneceğini belirtti ve böylelikle vatandaşlara daha çağdaş normlarda hizmet verir bir hale sokulacağını belirtti.

Uygulama memnuniyet yarattı
Öte yandan Yurtdışı Kıbrıs Türkleri Platformu, yurtdışında yaşayan vatandaşların yurtdışı temsilcilikleri aracılığıyla KKTC kimlik kartı alabilmelerine olanak sağlayacak uygulamanın başlayacak olmasından memnuniyet duyduğunu belirterek, şehir sayısının artırılmasını istedi.
Platform Başkanı Osman Kasapoğlu yaptığı yazılı açıklamada, dış temsilciliklerden Ankara Büyükelçiliği ile İstanbul Başkonsolosluğu’nda, yurt dışında yaşayanlardan kimlik başvurusu alınabilmesi için çalışmaların tamamlanma aşamasına gelinmesinin memnuniyetle karşılandığını, bu hizmetin, yakında Londra’da da başlayacak olmasının çok önemli bir adım olduğunu kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2016, 09:28

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER