Sabıkası olan yandı

Lefkoşa’da düzenlenen operasyonda ele geçirilen uyuşturucu ile bağlantısı olduğu iddiasıyla tutuklanan 8 zanlıdan 4’ü cezaevine gönderildi

Sabıkası olan yandı
Suna ERDEN
Başkent Lefkoşa’da Narkotik ekiplerinin gerçekleştirdiği operasyonda ele geçirilen 42 gram uyuşturucu madde ile ilgili soruşturma tamamlandı.
Zanlılar Cemre Sağıroğlu, Ahmet Yusuf Aydönmez, Uğurcan Bük ve Turgut Şenol, Feyzi Kaya, Kamil Yıldırım ve Abdurrahman Yayar dün teminat talebiyle Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı. Zanlı Özkan Dal ise Girne’de duruşmaya çıkarılarak teminatla serbest bırakıldı. Mahkeme zanlıları teminata bağlarken, sabıkası olanlarla olmayanları ayırdı. Mahkeme sekiz zanlıdan sabıkası bulunan Cemre Sağıroğlu, Uğurcan Bük, Turgut Şenol ve Kamil Yıldırım’ı cezaevine gönderirken, diğer dört zanlı tutuksuz yargılanmak üzere teminata bağlandı.
Soruşturmayı yapan polis, 7 Şubat tarihinde alınan bilgide bir pansiyonda kalan zanlı Cemre Sağıroğlu’nun tasarrufunda uyuşturucu madde bulunduğunu öğrendiklerini belirterek, söz konusu adrese gittiklerini söyledi. 

Pansiyona şok operasyon
Polis, pansiyon girişinde şüpheli görülen zanlı Ahmet Yusuf Aydönmez’in polisi görmesi üzerine elinde bulunan ve içinde uyuşturucu madde olduğuna inanılan tütünle karışık sarma sigarayı attığı esnada tutuklandığını belirtti. Polis, zanlı Aydönmez’in verdiği ifadede maddeyi 6 Şubat’ta zanlı Cemre Sağıroğlu’yla birlikte ortaklaşa 80 TL karşılığında Uğurcan Bük’den alıp içtikleri itirafında bulunduğunu söyledi. Polis, zanlı Uğurcan Bük’ün kaldığı evde yapılan aramada 40 gram sentetik cannabionid türü uyuşturucu madde bulunduğunu kaydetti.
Polis, zanlı Uğurcan Bük’ün evinde ayrıca metal öğütücü ve hassas terazi de bulunduğunu açıkladı. Polis, zanlı Bük’ün verdiği ifadede maddeyi Turgut Şenol’dan aldığını itiraf ettiğini ve zanlı Turgut Şenol’un da mahkeme emri gereği tutuklandığını belirtti. 

Şenol’un zula yeri yastık kılıfı
Polis, Şenol’un evinde yapılan aramada ise yatak odasındaki yastığın altında iki gram sentetik cannabionid türü uyuşturucu maddenin bulunarak emare alındığını ifade etti. Polis, mesele ile ilgili olarak yürütülen ileri soruşturmada zanlı Abdurrahman Yayar’ın, 6 Şubat’ta Cemre Sağıroğlu’ndan 100 TL karşılığında bir miktar uyuşturucu madde aldığının tespit edildiğini kaydetti. Polis, yapılan sorguda 7 Şubat’ta Uğurcan Bük’ün, zanlılar Feyzi Kaya ve Kamil Yıldırım’a içinde uyuşturucu madde olan birer sigara verdiğinin de belirlendiğini ve tutuklandıklarını mahkemeye aktardı. 

Teminat talep edildi
Polis, ayrıca zanlı Uğurcan Bük’ün aynı gün Girne’de bulunduğu sırada 100 TL karşılığında Özkan Dal’a bir gram uyuşturucu madde verdiğinin de belirlendiğini söyledi. Polis, yine aynı gün Feyzi Kaya’nın evinde Turgut Şenol, Uğurcan Bük, Kamil Yıldırım’ın birlikte içinde uyuşturucu madde olduğuna inanılan üç dört sigara sarıp içtiklerini itiraf ettiklerini kaydetti. Polis, tutuklanan Feyzi Kaya’nın tasarrufunda yarım gram uyuşturucu madde bulunduğunu da belirtti. Polis, soruşturmanın tamamlandığını, zanlı Uğurcan Bük dışındaki tüm zanlıların gönüllü ifade vererek suçunu kabul ettiğini söyledi. Polis, zanlılar aleyhine” uyuşturucu madde alma, verme, tasarruf” suçlarından dava getirildiğini ve ilerde yargılanmalarında hazır bulunmasını sağlamak maksadı ile uygun bir teminata bağlamasını talep etti. 


Sabıkaları etkili oldu
Mahkeme,  zanlılar Ahmet Yusuf Aydönmez, Abrurrahman Yayar ve Feyzi Kaya’nın tasarruflarında bulunan miktarın az olması ve sabıkaları bulun mamasını dikkate alarak yurtdışına çıkışlarının yasaklanması, birer kefilin 50 bin TL’lik kefalet senedi imzalaması şartlarıyla tutuksuz yargılanmalarına emir verdi. Mahkeme,  zanlılar Cemre Sağıroğlu, Uğurcan Bük, Turgut Şenol ve Kamil Yıldırım’ın ise sabıkalarına ek olarak askı da davaları olmasını da dikkate alarak 10 günü geçmemek kaydıyla cezaevinde hükümsüz tutuklu olarak beklemelerine emir verdi.
Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2018, 05:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER