banner493

‘Sakinler ağladı’

banner514

Gazimağusa Surlariçindeki kilisede yapılan ayin Rum basınında geniş yer aldı

‘Sakinler ağladı’
banner432

Kıbrıslı Rumların, Gazimağusa Suriçi’ndeki “Ay. Georgios Kilisesi”nde, pazar günü ikinci kez yaptığı ayin haberi Rum basınında da yer aldı.

   Fileleftheros Gazetesi “Mağusa sakinleri göz yaşı döktü” başlığıyla yayımladığı haberinde, ayini yöneten “Konstantiya ve Mağusa” Metropoliti Vasilios’un, kapalı bölge Maraş’taki bir kilisenin, muhtemelen de “Agios İoannis” kilisesinin, faaliyete geçmesi için çaba harcadığını söylediğini aktardı.

   Vasilios, “bir ay içerisinde ikinci kez” Gazimağusa Suriçi’ndeki ayini yönettiğini belirten  gazete, Vasilios’un, bunu “Tanrı’nın hediyesi” olarak nitelediğini yazdı.

   Vasilios, Gazimağusa Suriçi’ndeki “Ay. Georgios Kilisesi”nde, iki toplumdan da inisiyatif gruplarıyla istişare içerisinde, her ayın son Pazar günü ayin yapılacağını söyledi.
   Ayini birçok Kıbrıslı Rum’un izlediğini, öte yandan Kilisenin bahçesinde aralarında Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın da yer aldığı birçok Kıbrıslı Türk’ün bulunduğunu kaydeden gazete, Kayalp’ın, kendisi ve sözde “Maraş Belediye Başkanı” Aleksis Galanos’un vizyonunun, farklılıkları bir kenara bırakıp, benzerlikler, karşılıklı saygı ve anlayışa önem vererek, iki toplumu daha yakına getirmek olduğunu söylediğini belirtti.

  Politis Gazetesi de, Gazimağusa Suriçi’ndeki “Ay. Georgios Kilisesi”ndeki bir sonraki ayinin, 16 Şubat Pazar günü yapılmasının planlandığını haber verdi.

 

Hedef tümünde ayin


  Ayinin, KKTC’deki bütün kiliselerde her pazar yeniden ayin yapılması temennisiyle gerçekleştirildiğini yazan gazete, ayine sözde “Maraş Belediye” Başkanı Aleksis Galanos, DİSİ Partisi milletvekillerinden Kiriakos Hacıyannis, sözde “Maraş Belediye” heyeti, aynı zamanda birçok Mağusa kökenli Rum’un katıldığını belirtti.

banner520
   Ayini yöneten “Konstantiya ve Mağusa” Metropoliti Vasilios, kilisenin ikonlarının Salamis’teki St. Barnabas Manastırı’ndaki müzeden getirilmesi çabasının başarılı olamamasının akabinde, inanırları, kilisenin duvarlarına ikonalar ve dini motifler çizilmesi amacıyla, Metropolitliğin fonuna katkıda bulunmaya davet etti.
   Vasilios, Metropolitliğin tertip etmekte olduğu, “Uluslararası İkonografi Konferansı Delegelerinin”, bu çerçevede 16 Şubat Pazar günü yapılacak ayinde, kilisede bulunacaklarını da sözlerine ekledi.
Sözde “Maraş Belediye” Başkanı Aleksis Galanos ise açıklamasında, tarihi kilisenin yeniden faaliyette bulunmasına katkısı olan herkese teşekkür etti ve Pazar ayininin, KKTC’deki diğer kiliselerde de yapılmasını umduğunu dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2014, 03:54
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner474