banner493

“Düşmana boyun eğmediler”

banner514

İngiliz Sömürge İdaresi’ne karşı direnirken şehit düşenler düzenlenen törenlerle anıldı

“Düşmana boyun eğmediler”
banner432

İngiliz Sömürge İdaresi’ne karşı direnirken şehit düşenler dün Lefkoşa Şehitler Anıtı’nda ve Küçük Kaymaklı Mezarlığı’nda düzenlenen törenlerle anıldı.

27 - 28 Ocak 1958 İngiliz Sömürge İdaresi’ne karşı direnişin 56’ncı yıldönümü için ilk tören Şehitler Anıtı’nda düzenlendi. Tören saat 9.00’da başladı.

Törene, Merkez Kaymakamı Salih Gökpınar, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı Alay Komutanı Kurmay Albay Ali Rıza Çağlar, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı 1. Alay Komutanı Piyade Kurmay Albay Ertan İnal Tekin, Lefkoşa Türk Belediyesi’nden (LTB) yetkililerle muharip dernek, siyasi parti, kurum ve kuruluş temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.

Törende, protokol sırasına göre çelenklerin anıta sunulmasının ardından saygı duruşuna geçildi. Saygı atışının ardından bayraklar İstiklal Marşı ile göndere çekildi.

 

Küçük Kaymaklı Mezarlığı’nda Anma Töreni

Şehitler için ikinci anma töreni Küçük Kaymaklı Mezarlığı’nda düzenlendi.

Törende saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.

Şehit Aileleri Malul Gaziler Derneği Kültür Kolu Başkanı Ceyhan Cambaz günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

 

Şehit Kızı Cambaz o günleri anlattı

Şehit kızı olan Ceyhan Cambaz konuşmasında Kıbrıs’ın tarihine değinerek, Kıbrıs Türk halkının geçmişten bugüne kadar yaşadıklarına dikkat çekti, verilen mücadelelere vurgu yaptı.

Kıbrıslı Türklerin İngiliz sömürgesine karşı direnişini anlatan Cambaz, “Ocak ayının bu son günleri, Kıbrıs Türk tarihinin İngiliz Sömürge İdaresi’ne karşı yiğitçe direndiğini, düşmana boyun eğmediğini, bağımsızlığı için gerektiğinde ölmesini bildiğini dünyaya kanıtladığı müstesna günlerdir” dedi.

O yıllarda Kıbrıs’ta yaşananları anımsatan ve Rumların İngiliz Sömürge İdaresi’nin tutumundan cesaret aldığını söyleyen Ceyhan Cambaz, 1957 yılında Küçük Kaymaklı’da şehit düşen Ulus Ülfet, İsmail Beyoğlu, Kubilay Altaylı ve Mustafa Ertan’ı anımsattı, Kıbrıslı Türklerin mücadelesinin bu olayla alevlendiğini dile getirdi.

 

Öğrenciler şiir okudu

Törende daha sonra Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu’ndan ve Şehit Doğan Ahmet İlkokulu’ndan öğrenciler şiir okudu.

Din görevlisinin dua okumasının ardından şehit mezarları ziyaret edildi, mezarlara çiçek bırakıldı.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2014, 04:06
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner468