banner564
banner556

Süpriz gelişme

Özersay ‘müzakereci’ olarak atandı

banner611
Süpriz gelişme
banner598
banner616

Cumhurbaşkanlığı, geçmişte Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi olarak görev yapan Kudret Özersay’ın dünden itibaren “müzakereci” olarak görev üstlendiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Bilindiği üzere Haziran 2012’de Kıbrıs Rum tarafının tutumu nedeniyle müzakerelerin fiilen durduğu bir ortamda, o dönemde Özel Temsilcilik görevini yürütmekte olan Doç. Dr. Kudret Özersay, başka bazı hususlar yanında, sonuç alıcı olmayan bir sürecin parçası olmak istemediğini vurgulayarak görevini iade etmişti.

Bugün Kıbrıs’ta kapsamlı ve kalıcı bir çözüm bulunması için yürütülmekte olan diplomatik girişimlerin kritik bir aşamaya geldiği ve önümüzdeki günlerde tam teşekküllü müzakerelerin başlayacağı bilinmektedir. Ülke menfaatleri için önemli olan böyle bir aşamada Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Özersay’dan yeni sürece katkı koymasını ve yardımcı olmasını talep etmiş ve kendisi de toplumsal sorumluluk bilinci ile hareket ederek Müzakereci olarak görev yapmayı kabul etmiştir.

 

“Tecrübeli bir diplomat”

On yıldan uzun bir süredir Kıbrıs müzakerelerinde aktif olarak yer almış olan Doç. Dr. Özersay’ın, bir yandan Kıbrıs sorununun farklı boyutlarına hakimiyeti diğer yandansa 2002 yılından bu yana müzakere masasındaki tüm yakınlaşma çalışmalarının hazırlanmasında bizzat yer almış bir isim olarak Kıbrıs Türk tarafına müzakerelerde güç katacağı değerlendirilmektedir. Önceki görevinden ayrılmasına rağmen iki yıl boyunca, bir akademisyen ve tecrübeli bir diplomat olarak çok sayıda yabancı diplomat ile görüşmeler yürüten Özersay, Kıbrıs Türk tarafına dolaylı olarak yardım ve destek vererek sürecin bir parçası olmayı sürdürmüştür.

Yarım asırdır devam eden Kıbrıs sorununun çözüm çabalarında gelinen bu kritik aşamada, Kıbrıs Türk Halkının çıkarlarını gözetecek yaşayabilir bir çözümün en kısa zamanda bulunması için Kıbrıs Türk tarafının yapıcı bir anlayışla masada olacaktır. Bu bağlamda bu günden itibaren Sayın Doç. Dr. Kudret Özersay Müzakereci olarak görev üstlenmiştir.”

 

Talep geldi kabul ettim

 

 

   Öte yandan, Cumhrubaşkanlığı’nda “müzakereci  olarak görev üstlenen Kudret Özersay, görev almasının talep edildiğini ve kendisinin de kabul ettiğini ancak Toparlanıyoruz Hareketi’ndeki görevinin de devam edeceğini açıkladı.

   Müzakerecilik görevini üstlenmesiyle ilgili olarak Diyalog’a açıklama yapan  Özersay, yoğun bir şekilde liderler görüşmesine hazırlık yaptığını belirtti.

   Toparlanıyoruz  Hareketi’de görevinin de devam edecekğini belireten Özersay,

“Burdaki görevimde devam edecek . Dolayısıyla bir şeyden vazgeçmiş değiliz. 

Bir ihtiyiyaç olduğu ve görüşmeler kritik bir aşamaya geldiği için, bu görevi üstlenmem benden talep edildi, ben de kabul ettim” dedi.

   Özersay, “Türkiye tarafından da bu görevi almanız için bir arzu iletildi mi” sorusuna, “Ne münasebet” karşılığını verdi.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2014, 03:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner473