banner564
banner556

Uyarıyoruz

Rum Yönetimi’nin, Türkiye’nin kıta sahanlığı içindeki 7’inci parselde sondaj yapılması için Fransız şirketiyle anlaşma imzalamasına Ankara’dan sert tepki geldi

Uyarıyoruz

 Rum Yönetimi’nin, Türkiye’nin kıta sahanlığı içinde bulunan 7’inci parselde sondaj çalışması yapılması için Fransız TOTAL ve ENI şirketleriyle sözleşme imzalaması Ankara’dan sert tepki gördü. Dışişleri Bakanlığı "Türk kıta sahanlığında arama yapılmayacağı konusunda uyarıyoruz" diyerek, tarafların geri adım atmasını istedi.

   Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy dün yaptığı açıklamada "Ülkemiz, hiçbir yabancı ülke, şirket veya geminin deniz yetki alanlarımızda izinsiz olarak hidrokarbon arama faaliyetlerinde bulunmasına, bundan sonra da hiçbir şekilde fırsat vermeyecek, hak ve çıkarlarını korumak için gerekli tedbirleri almaya devam edecektir” dedi.

Kararlılığımızı idrak edemediler
Hami Aksoy, Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin (GKRY) 7 numaralı sözde ruhsat sahası için uluslararası şirketlerle anlaşma imzalamasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.
Aksoy, Güney Kıbrıs’ı hükümsüz ruhsatlarına dayanarak Türk kıta sahanlığında herhangi bir hidrokarbon arama çalışması yapılamayacağı konusunda tekrar uyarıyoruz" ifadesini kullandı.
Sözcü Aksoy, güneyin Kıbrıs Adası'nın tamamı üzerinde meşru hakları bulunan Kıbrıs Türklerini yok sayarak sınırlandırdığı 7 numaralı sözde münhasır ekonomik bölge parseli için Fransız Total ve İtalyan ENI ile anlaşma imzaladığına dair basında çıkan haberlere işaret etti.
Aksoy, "Tüm uyarılarımıza rağmen güneyin bu konudaki kararlılığımızı idrak edemediğini göstermektedir" değerlendirmesini yaptı.
Aksoy, "7 numaralı sözde ruhsat sahasının bir bölümü, daha önceden de defalarca dikkate getirdiğimiz ve uluslararası kamuoyuyla paylaştığımız üzere, ülkemizin bölgedeki Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde de kayda geçirilen kıta sahanlığı içinde kalmaktadır" şeklinde konuştu.

Güney Kıbrıs’ın ruhsatları hükümsüz 
Sözcü Aksoy şöyle devam etti:
"Ülkemiz, hiçbir yabancı ülke, şirket veya geminin deniz yetki alanlarımızda izinsiz olarak hidrokarbon arama/çıkarma faaliyetlerinde bulunmasına, bundan sonra da hiçbir şekilde fırsat vermeyecek, hak ve çıkarlarını korumak için gerekli tedbirleri almaya devam edecektir. 
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Kıbrıs Türkeri’nin haklarını gasp etmeyi hedefleyen tek taraflı eylemlerinin, Doğu Akdeniz'deki barış ve istikrara katkıda bulunmadığı konusundaki güçlü uyarılarımızı yapmayı sürdürüyoruz. Ada'nın hidrokarbon kaynaklarının hakça paylaşımına yönelik Kıbrıs Türk tarafınca yapılan öneri halen masadadır. Atılan bu imza, Güney Kıbrıs’ın Kıbrıs Türk tarafının Ada'daki ve etrafındaki doğal kaynaklar üzerindeki eşit, ayrılmaz hak ve çıkarlarını hiçe sayan sorumsuz tutumunu sürdürmekte maalesef ısrarlı olduğunun kanıtıdır. Bölgeye ilgi duyan şirketleri, Güney Kıbrıs’ın hükümsüz ruhsatlarına dayanarak Türk kıta sahanlığında herhangi bir hidrokarbon arama çalışması yapılamayacağı konusunda tekrar uyarıyoruz."  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner468