Bağlıköy şenlenecek

Palüze Festivali için geri sayım başladı, bademler diziliyor, zivaniyalar yapılıyor

Bağlıköy şenlenecek
Adıyla üzümü, bağları temsil eden Ambeligu/Bağlıköy, Palüze Festivali’ne hazırlanıyor. Bu yıl 2’ncisi yapılacak festival kapsamında unutulmaya yüz tutan palüze, köfter, zivaniya yapımı festivalde uygulamalı tanıtılacak.
Devlet ve hükümet yetkililerinin konuşmalarıyla yarın saat 10.00’da başlayacak festival kapsamında bir dizi etkinlik de yapılacak.
Bağlıköy Eko Turizm Gönüllüleri Derneği tarafından düzenlenen festival kapsamında, açılış konuşmalarının ardından keman ve kaval dinletisi ile halk dansları gösterileri sunulacak. Gün boyunca köy meydanında paluze yapılarak sucuk batırılacak. Köyü ziyaret edecek konuklar, bizzat palüze ve sucuk yapımına katılabilecek. Zivaniya/köfter sunumu ve satışı gerçekleştirilecek. Konuklar gün boyunca köyün dernek binasında ve otantik köy lokantalarında hazırlanan yemekleri tatma olanağına da sahip olacak.
Köy ürünleri, “bandabuliyam.com” sitesinden de internet üzerinden isteyenlere ulaştırılabilecek.
Palüze Günü’nde çocuklar da gözlemledikleri olayı ve Bağlıköy’ü çizebilecekler.
Lefke Belediyesi, Lefke Avrupa Ünivesitesi ve Başbakan Yardımcılığı’nın destek verdiği festival kapsamında günlerden beri hazırlıklar sürüyor.
Köylüler toplu halde badem kırıp sucuklar için hazırlık yaparken, zivaniya ve köfter malzemeleri hazırlanıyor.Konukları ağırlamak için yollar düzenleniyor, park yerleri hazırlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2014, 08:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER