banner493

Çanakkaleli Müzeyyen teyze, salgın günlerinde örgü oyuncak üretiyor

Çocukları sevindiriyor

Çanakkaleli Müzeyyen teyze, salgın günlerinde örgü oyuncak üretiyor
banner432

Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında evden çıkmayan Müzeyyen Gezinci, amigurumi tekniğiyle örgü oyuncaklar yaparak hem salgından korunuyor hem de çocukları sevindiriyor
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de etkili olan salgın nedeniyle 65 yaş üstü vatandaşlar evden çıkamıyor. Özellikle kadınlar bu süreçte kendilerine yeni uğraşlar ediniyor.
Kısıtlamaya tabi grupta yer alan Müzeyyen Gezinci de izolasyon döneminde amigurumi (Japonya kökenli, tığ veya şiş ile yapılan, içi doldurulmuş oyuncak sanatı) tekniğiyle oyuncak üretimi yapıyor.
Sık iğne tekniğinin oyuncağa uyarlanmış hali olan, kolay öğrenilebilen bu tekniği daha önce bir dönem yapan Gezinci, ürettiklerinden bazılarını satarak evinin ihtiyaçlarını karşılıyor, birçoğunu da hediye ediyor. 
Müzeyyen Gezinci, AA muhabirine, dışarı çıkamayınca neler yapabileceğini düşünmeye başladığını, aklına amigurumiyle uğraşmak geldiğini söyledi. Gezinci, "Ben bu işe torunum olduğunda, bebek yaparak başladım. Bütün torunlarıma yaptıktan sonra bıraktım. Koronavirüs ortaya çıkınca evde çok sıkıldım. Aklıma bu hobi geldi ve yeniden başladım. Ürettikçe daha çok sevdim ve daha fazla yapmak istedim." dedi. 

YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner468

banner460